5 faktów na temat filtrów do maszyn budowlanych

5 faktów na temat filtrów do maszyn budowlanych

Spis treści:

Część operatorów maszyn budowlanych ma tendencję do pomijania filtrów podczas wykonania przeglądów. To duży błąd, bo ich stanu oraz jakości zależy nie tylko sprawność koparki, ale niekiedy nawet bezpieczeństwo operatora.

W koparkach i innych maszynach budowlanych montuje się kilka rodzajów filtrów. Każdy z nich ma wielki wpływ na to, jak dana maszyna będzie pracować i jakie warunki będą panować w kabinie operatora. Ze względu na duże znaczenie filtrów, przygotowaliśmy zestawienie pięciu najważniejszych faktów dotyczących tych elementów. Wyjaśniamy w nim, jakie ich typy są w użytku, za co konkretnie odpowiada każdy z nich oraz dlaczego zaniedbanie wymiany chociaż jednego z nich może mieć poważne skutki.

W maszynach budowlanych stosuje się różne rodzaje filtrów

Zacznijmy od najważniejszej kwestii – krótkiego omówienia poszczególnych typów filtrów używanych w maszynach budowlanych. Chodzi tu o:

  • filtr oleju: jego zadaniem jest oczyszczanie oleju silnikowego. Dzięki niemu do silnika nie przedostają się ewentualne zanieczyszczenia;
  • filtr paliwa: ma podobne zadanie do filtra oleju, z tym że wychwytuje zanieczyszczenia znajdujące się w paliwie;
  • filtr powietrza: oczyszcza powietrze zaciągane do silnika;
  • filtr układu hydraulicznego: jest stosowany w celu usunięcia niepożądanych domieszek z cieczy roboczej. Dzięki niemu w układzie nie mogą znaleźć się mikroorganizmy, kurz lub woda;
  • filtr kabinowy: zapewnia odpowiednią jakość powietrza w kabinie operatora.

Silnik maszyny budowlanej. Jak filtry wpływają na jego pracę?

Filtry do maszyn budowlanych zapewniają bezproblemowe działanie całej konstrukcji. Dotyczy to przede wszystkim filtrów oleju oraz paliwa. Ich zastosowanie sprawia, że wnętrze silnika jest wolne od zanieczyszczeń i domieszek. Jeżeli użytkownik „zapomni” o wymianach tych filtrów (szczególnie w połączeniu z zaniedbaniami na gruncie wymian samego oleju), może nawet dojść do zatarcia jednostki.

Filtr kabinowy – bardzo ważny, chociaż czasem zapominany

Produkowane przez takich producentów jak Volvo maszyny budowlane wyposażone są również w filtr kabinowy. Jego zadanie to zatrzymanie unoszących się na placu budowy pyłków roślin, kurzu oraz spalin. Mimo że nie wpływa on na działanie samej maszyny, znacząco podnosi poziom komfortu i bezpieczeństwa operatora. Ten aspekt jest szczególnie ważny, bo wspomniane czynniki mogą prowadzić do zatruć i reakcji alergicznych.

Filtry w maszynach budowlanych wymagają regularnych wymian

Zanieczyszczenia zatrzymywane przez filtry po jakimś czasie doprowadzają do utraty ich właściwości. Dlatego tak ważna jest wymiana tych elementów w odpowiednich interwałach. Jak często należy to robić? To zależy od rodzaju filtra. W przypadku filtrów paliwa i oleju optymalna częstotliwość, w zależności od intensywności eksploatacji, wynosi od 20 do 40 tysięcy kilometrów. Pozostałe filtry powinniśmy zaś wymienić, kiedy zauważymy ich zapchanie lub zabrudzenie.

Co może się stać, jeżeli zaniedbamy wymianę filtrów w maszynach?

Co może się stać, jeżeli zaniedbamy wymianę filtrów w maszynach?

Maszyny budowlane do prawidłowego działania potrzebują sprawnych filtrów. Eksploatacja koparki z zapchanymi może mieć poważne skutki. Najważniejszym jest z całą pewnością obniżenie żywotności poszczególnych podzespołów – zwłaszcza silnika oraz układu hydraulicznego. Zaniedbania mogą też niekorzystnie wpłynąć na zdrowie operatora. Sprawdzenie ich stanu oraz przebiegu powinno być więc obowiązkową częścią każdego rutynowego przeglądu.