Co musisz wiedzieć o wytrzymałości szyb do koparek?

Co musisz wiedzieć o wytrzymałości szyb do koparek?

Spis treści:

Nie tylko powinny zapewnić doskonałą widoczność, ich zadaniem jest także zabezpieczyć operatora maszyny budowlanej przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi, na jakie są narażeni pracownicy budów. Niezwykle rzadko zwraca się na nie uwagę. Do czasu, kiedy z jakichś powodów szyba do koparki ulegnie uszkodzeniu. Czy wymiana szyby jest skomplikowanym zadaniem? Czy można tego dokonać we własnym zakresie? Gdzie zamówić odpowiednią szybę i jakie powinna spełniać wymogi?  Nad tym zastanowimy się w poniższym artykule.

Rodzaje szyb do koparek

Składając zamówienie, należy przede wszystkim pamiętać, że kształt, gabaryty, a nawet kolor szyb do koparek uzależniony jest od modelu danej maszyny. Zatem w trakcie rozmowy z przedstawicielem dostawcy powinniśmy podać wszelkie informacje umożliwiające identyfikacje i poprawny dobór odpowiedniej szyby.

Abstrahując od kształtów, szyby różnią się od siebie także technologią ich wykonania.

Szyby do koparek, rodzaje:

  • Szyby laminowane (VSG);
  • Szyby hartowane.

Szyby do koparek laminowane złożone są z dwóch tafli szkła, pomiędzy którymi znajduje się folia. W przypadku uszkodzenia pęknięte odłamki szyby nie odpadają, raniąc operatora. Folia działa w tym wypadku jak spoiwo, przytrzymując niebezpieczne cząstki na swojej powierzchni. Szyby do koparek laminowane charakteryzują się niskim współczynnikiem odporności na zarysowania oraz uderzenia.

Szyby do koparek hartowane są znacznie odporniejsze od wcześniej wymienionych. Nie tylko wytrzymują silne uderzenia odłamkami gruzu lub spadających konarów, lecz także znacząco wzrasta ich tolerancja na wyginanie. Rozbicie szyby hartowanej skutkuje rozsypaniem się jej na drobne kawałeczki, co w znacznym zapobiega zranieniu operatora koparki

Szyby do koparek, kiedy wymiana?

W żadnym wypadku nie należy zwlekać z tym do ostatniej chwili. W przypadku zauważenie rys lub pęknięć operator powinien zgłosić ten fakt osobie odpowiedzialnej za stan techniczny maszyny. Dodajmy, że nawet w sytuacji, kiedy szyba znajduje się jeszcze w ramie, rysy powodują uciążliwe dla oczu refleksy świetlne. To w prostej linii może doprowadzić do wypadku na skutek niezauważenia innego pracownika pracującego w pobliżu urządzenia.

Szyby do koparek – montaż

Wymianę szyby zdecydowanie lepiej jest powierzyć profesjonalnemu serwisowi. Doświadczony instalator z pewnością zagwarantuje pełne bezpieczeństwo. Staranne osadzenie szyby zapobiegnie jej wypadnięciu. Jednocześnie do wnętrza kabiny nie będą przedostawać się krople padającego deszczu i cząstki kurzu.

Ponadto samodzielne podjęcie się wymiany szyby wymaga posiadania specjalistycznych narzędzi, takich jak:

  • Przyssawki do podtrzymywania szyby;
  • Linka stalowa służąca do usunięcia uszkodzonej szyby;
  • Chemia montażowa.

Koszt zakupu niezbędnego wyposażenia prawdopodobnie przewyższy cenę za usługę montażową.

Gdzie zamówić szyby do koparek?

W przypadku, kiedy nie zależy nam na szybie oryginalnej, a co za tym idzie również dużo droższej, możemy skierować swoją uwagę na propozycję doświadczonego dostawcy części i wyposażenia do maszyn budowlanych. Zapoznając się z zawartością strony https://polparts.pl/oferta/czesci-do-koparek/ każdy przedsiębiorca z łatwością znajdzie asortyment odpowiadający jego zapotrzebowaniu.

Pytania wymagające profesjonalnej konsultacji, można kierować za pośrednictwem formularza kontaktowego. Nasi konsultanci bezpłatnie doradzą i udzielą wskazówek technicznych związanych z poszukiwanymi przez Was produktami.

Nie trać czasu na poszukiwania. Już dziś możesz mieć wszystko w zasięgu ręki