Co zrobić, by dać długie życie łyżce do koparki?

Co zrobić, by dać długie życie łyżce do koparki?

Spis treści:

Współczesność nastawiona jest na specjalizację. Gdziekolwiek skierujemy wzrok, natychmiast stykamy się z czymś do czegoś. Nie inaczej jest w przypadku ciężkiego sprzętu budowlanego. Biorąc pod uwagę, że jest to wyposażenie niezwykle cenne, warto dowiedzieć się, jak sprawić, żeby działało jak najdłużej, bez konieczności kosztownej obsługi serwisowej. Pośród wielu maszyn, na szczególną uwagę zasługują koparki, z uwagi na swoje szerokie zastosowanie, z uwzględnieniem bogatego doboru łyżek, które stanowią o przydatności całej potężnej machiny.

Łyżka do koparki, zastosowanie

Jak już ustaliliśmy, specjalizacja dotarła także do tego segmentu rynku, powodując, że łyżki do koparek różnią się od siebie w zależności od zastosowania.

Wstępnie dzielimy ja na:

 • łyżka przedsiębierna;
 • łyżka podsiębierna;
 • łyżka skarpowa.

Dokładniejsza analiza potrzeb oraz specyfiki zadań prowadzi do bardziej szczegółowego podziału.

Podział pod kątem zastosowań:

 • standardowe – roboty w gruntach lekkich;
 • wzmacniane – roboty w terenie ciężkim;
 • ażurowe – wstępny przesiew zawartości łyżki;
 • plantujące – wyrównywanie gruntu;
 • skalne – roboty w środowisku kamiennym;
 • karczujące – usuwanie korzeni;
 • grabiowe – oczyszczanie powierzchni gruntu;
 • wielofunkcyjne – ruchoma szczęka zawierająca ostrza.

Wybór odpowiedniej łyżki leży oczywiście w gestii operatora. Ma on wpływ nie tylko na jakość wykonywanych zadań, lecz także na stan techniczny wyposażenia, po skończeniu zlecenia. Ponieważ łyżka do koparki nie jest częścią układu należącą do najtańszych, warto poświęcić kilka słów na temat zabezpieczenia sprzętu w celu zapewnienia mu jak najdłuższej trwałości i przydatności do pracy.

Łyżka koparki, dbałość o sprzęt

Wcześniejsza klasyfikacja łyżek miała na celu ukazanie różnorodności prac wykonywanych przy użyciu koparek. Daje ona asumpt do kolejnych rozważań nad praktycznymi sposobami zapewnienia łyżce jak najdłuższej przydatności. To z kolei wiąże się z odpowiedzialnością operatora koparki, od którego wymaga się w takim wypadku należytego doświadczenia i rozeznania w specyfice wykonywanych prac.

 • Ocena środowiska pracy

W pierwszej kolejności operator powinien rozpoznać grunt, w jakim przyjdzie mu wykonywać zadania. Jak łatwo się domyślić niewłaściwy dobór wyposażenia może doprowadzić do jego poważnego uszkodzenia. W przypadku użycia łyżki grabiowej w środowisku charakterystycznym dla kamieniołomów z pewnością dojdzie do utraty zębów, co w konsekwencji wymusi kosztowną naprawę, a w przypadkach skrajnych zmusi operatora lub jego pracodawcę do zakupu nowego sprzętu.

 • Klasyfikacja zadań

Następnym krokiem będzie właściwa klasyfikacja zadania pod kątem czynności, które mają zostać wykonane. Operator ocenia rodzaj pracy np. plantowanie, karczowanie, wykop w gruncie ciężkim itd. i na tej podstawie dokonuje montażu odpowiedniej łyżki.

 • Znajomość konstrukcyjna

Łyżka do koparki posiada pewne elementy determinujące ją do określonych zadań. Obowiązkiem operatora jest znajomość tych elementów oraz wiedza pozwalająca na prawidłową ocenę przeznaczenia łyżki. Poza tym powinien perfekcyjnie wyliczyć gabaryty urządzenia w stosunku do wymiarów dokonywanych wykopów. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie https://polparts.pl/.

 • Konserwacja

Po zakończeniu pracy operator powinien dokonać przeglądu stanu mechanizmów w celu usunięcia wszelkich zanieczyszczeń i pozostałości podłoża, które mogłyby uszkodzić zawieszenia łyżki przy kolejnym uruchomieniu koparki. Jest to szczególnie istotne w przypadku łyżek wyposażonych w siłowniki hydrauliczne.

Dbałość o sprzęt nie jest czynnością wymagającą specjalnego wysiłku, a biorąc pod uwagę wartość sprzętu, jest czynnością niemal bezcenną, ze wszech miar godną polecenia.

Wszelkich porad i wskazówek udzielą Ci nasi eksperci, zadzwoń. W tym wypadku wiedza nic nie kosztuje, a można sporo oszczędzić.