Dlaczego lemiesze do koparek są tak ważne?

Dlaczego lemiesze do koparek są tak ważne?

Spis treści:

Koparki są niewątpliwie jednymi z najistotniejszych maszyn budowlanych. Są wykorzystywane do wielu prac, dlatego tak ważna jest dbałość o ich stan techniczny. Jednymi z części, które najczęściej mogą ulegać awarii, są lemiesze. Warto więc na ten temat dowiedzieć się więcej, ale i poznać odpowiedź na pytanie, dlaczego lemiesze do koparek są tak ważne?

Lemiesze do koparek – co warto wiedzieć?

Lemiesze są częścią zewnętrzną, która obejmuje front łyżki koparki. Ich rola jest niewątpliwie bardzo ważna i ma duży wpływ na wydajność całej pracy. Jednocześnie należy wiedzieć, że to właśnie lemiesze przyjmują pierwsze uderzenie, gdy dochodzi do kontaktu łyżki z gruntem. Zatem absolutnie tej części nie należy bagatelizować i zawsze trzeba sprawdzać jej stan technicznych. Oczywiście na tym rola lemieszy się nie kończy, bo służą też do przebicia się przez warstwy np. ziemi podczas nabierania urobku. Lemiesze do koparek muszą być więc wykonane z najwyższej jakości materiałów, gdyż wymaga się od nich bardzo dużej trwałości. Powinny wykazywać się odpornością na ścieranie. Jednocześnie, choć dobrej jakości lemiesze są trwałe, to trzeba je sprawdzać regularnie. Same w sobie nie są bardzo drogie i co ważne ich wymiana nie jest kosztowna w przeciwieństwie do ewentualnej wymiany łyżek. Jednocześnie lemiesze zapewniają stabilizację, zatem i bezpieczeństwo czy ochronę. Dodatkowo zapobiegają deformacji łyżki. Można powiedzieć, że są swoistą kropką nad „i” w koparce. Ale jednak nawet fakt, że są odporne na ścieranie, nie oznacza, że nie będą się zużywać, a więc niestety stracą swoje właściwości. Stąd w takiej sytuacji należy pomyśleć o ich wymianie.

Lemiesze do koparek – niepozorne, a jakże ważne

Skoro wiecie już, że lemiesze do koparek pełnią bardzo ważną rolę i zapewniają maksymalną efektywność pracy, to musicie też wiedzieć, że gdy zaczynają zawodzić, a więc są starte, praca koparki jest mniej wydajna. Sama koparka staje się dodatkowo mniej sprawna. Może dojść nawet do deformacji łyżki, a wtedy koszty naprawy są naprawdę wysokie. Musimy jeszcze wspomnieć, że zużycie lemiesza wpływa na układ hydrauliczny, który zasila układ roboczy maszyny. A to przekłada się również na szybsze zużycie tulei czy sworzni. Koparka ma więc problemy z wykopaniem, a nawet ładowaniem. Zatem praca, która zajmowałaby dwie godziny, trwa zdecydowanie dłużej i w rezultacie firma czy przedsiębiorstwo może generować mniejsze zyski, czy nawet straty.

Co zrobić, gdy lemiesz jest uszkodzony?

Oczywiście w takiej sytuacji jedynym słusznym rozwiązaniem jest zakup nowej lemieszy i wymiana. Należy to zrobić jak najszybciej, gdyż w innym przypadku może dojść do uszkodzenia łyżki, ale i podzespołów, a to wiąże się już ze zdecydowanie większymi kosztami. Dobrze sprawdzą się choćby lemiesze ochronne, szczególnie gdy te fabryczne zostały wspawane w konstrukcję łyżki. Zdecydowanie łatwiej jest w sytuacji, gdy lemiesze do koparek zamontowane są za pomocą śrub. W takiej sytuacji ich wymiana jest bardzo prosta i nieproblematyczna. Tutaj przypominamy, gdy montujecie lemiesz, koniecznie użyjcie nowych śrub oraz nakrętek, co zapewnia większą trwałość i chroni przed zerwaniem.

Regularna wymiana lemieszy do koparek jest niezbędna dla zachowania efektywności pracy. Jednocześnie przypominamy, że należy kupować je w firmie, która oferuje najwyższą jakość produktów i dopasowanie ich gabarytu do sprzętu. Dzięki temu każdy klient ma pewność, że zyskuje to, co najlepsze, a sprzęt posłuży mu przez dłuższy czas.