Filtry do maszyn budowlanych – które z nich wymagają najwięcej uwagi? 

Filtry do maszyn budowlanych – które z nich wymagają najwięcej uwagi? 

Maszyny budowlane pracują najczęściej w ciężkich warunkach, które sprzyjają zużywaniu się ich części. Mimo że elementy ładowarek, koparek i wywrotek systematycznie są wymieniane, często pomijamy różnego rodzaju filtry. Jest to poważny błąd, ponieważ to właśnie od działania filtrów zależy praca danej maszyny. Niewymienianie filtrów prowadzi do poważnych usterek, mogących uszkodzić całą maszynę doprowadzając do kosztownych napraw. Spośród wielu filtrów warto zwrócić szczególną uwagę na kilka z nich. 

Czemu wymiana filtrów jest tak ważna?

Wymiana filtrów nie jest pierwszą czynnością, która nasuwa się na myśl podczas wykonywania przeglądu maszyny budowlanej. Jest to duży błąd, w skrajnych przypadkach niewymienienie filtrów może doprowadzić do całkowitego uszkodzenia maszyny. Chcąc uniknąć konieczności zakupu części do maszyn budowlanychpowinniśmy przed każdymi pracami budowlanymi sprawdzić stan najważniejszych filtrów. Omijając tę czynność, nie tylko narażamy się na kosztowne naprawy, ale również zwiększamy koszty eksploracji naszej maszyny. 

Filtr paliwa i oleju- niezbędne elementy pozwalające zachować sprawność silnika

Najważniejsze filtry do maszyn budowlanych to właśnie te odpowiadające za filtrowanie oleju i paliwa. Silnik jest najważniejszą częścią każdego pojazdu i od jego kondycji zależy praca całej maszyny. Stosując filtry oleju i paliwa możemy ograniczyć zanieczyszczenia dostające się do środka silnika, co zwiększy jego żywotność. Wymiana obu tych filtrów zapobiega uszkodzeniom takim jak zatarcie silnika, co jak wiemy,  wiąże się z dużymi kosztami. Stosując odpowiedni filtr paliwa, możemy również obniżyć ilość spalanego paliwa, co przekłada się na koszty użytkowania maszyny. 

Filtr powietrza – dlaczego jest tak istotny?

Kolejnym filtrem pomagającym w pracy silnika jest filtr powietrza. Odpowiada on za usuwanie zanieczyszczeń z powietrza przed dotarciem do silnika. Jest to szczególnie istotne w przypadku maszyn budowlanych, które pracują w bardzo niekorzystnym terenie. Kurz, pył i piasek mogą dostać się razem z powietrzem do silnika, zakłócając jego pracę. Regularna wymiana tego elementu jest niezbędna, ponieważ zanieczyszczony filtr ogranicza ilość powietrza doprowadzanego do silnika, co również niekorzystnie wpływa na jego pracę. 

Filtr kabinowy- sposób na zapewnienie ochrony operatora

Mimo że filtr kabinowy nie wpływa na działanie maszyn budowlanych, to również pełni istotną funkcję. Plac budowy jest miejsce, gdzie powstaje duża ilość pyłu, który może dostać się do kabiny kierowcy. W taki przypadku może to skutkować pogorszeniem się jego zdrowia i spadkiem efektywności pracy. Wymieniając filtr kabinowy, ograniczamy ilość szkodliwych pyłków dostających się do kabiny kierowcy, zapewniając mu odpowiednie warunki do pracy. Niewymienianie filtru kabinowego sprzyja powstawaniu grzybów i pleśni. Dodatkowo nagromadzone zanieczyszczenia ograniczają dopływ tlenu, utrudniając pracę operatorowi. We wspólnym interesie pracodawcy i operatora jest dbanie o prawidłowy stan filtru kabinowego. 

sklep internetowy z częściami do maszyn budowlanych

Kiedy zdecydować się na wymianę filtrów? 

Filtry w zależności od ich przeznaczenia mogą pracować różny okres. Wymiana filtrów powinna odbywać się zgodnie z instrukcjami producenta filtrów w określonym przez niego przedziale czasowym. W przypadku filtrów oleju i paliwa przyjmuje się, że wymiana powinna nastąpić po około 500 motogodzinach, jednak jest to zależne od producenta filtrów. W pozostałych przypadkach maksymalny czas użytkowania filtru powinien wynosić około 1000 motogodzin, choć tutaj też znajdą się odstępstwa od tej reguły. Filtr kabinowy należy wymienić w momencie, kiedy w środku kabiny pojawia się para na szybach, a z samego filtru wydobywa się zapach pleśni.  Na czas użytkowania filtrów duży wpływ mają warunki, w jakich użytkowana jest maszyna. Im więcej pyłów i zanieczyszczeń tym szybciej filtry ulegają degradacji. Najlepszym rozwiązaniem jest regularna wymiana filtrów przy okazji okresowych przeglądów. Pamiętajmy, że wymiana filtrów zawsze jest tańsza niż zakup części zamienne do maszyn budowlanychktórych cena znacznie przekracza koszt wymiany filtrów.

Podsumowanie 

Wymiana filtrów to czynność, która obniża koszty eksploracji i ogranicza konieczność wykonywania drogich napraw maszyny. Od pracy filtrów zależy kondycja silnika i innych kluczowych elementów danego pojazdu. Najważniejsza jest regularna wymiana danych filtrów zgodnie z instrukcjami zawartymi przez producenta.