Inwestycja w koparkę? Zanim kupisz, sprawdź które części najszybciej podlegają zużyciu

Inwestycja w koparkę? Zanim kupisz, sprawdź które części najszybciej podlegają zużyciu

Z tego artykułu dowiesz się:

Budownictwo jest branżą, która bardzo prężnia rozwija swoje możliwości, jednocześnie zyskując duże profity finansowe. Dlatego obecnie obserwujemy wiele firm budowlanych, które dopiero rozwijają swoją działalność i próbują wyprzedzić konkurencję. Aby budować silną pozycję na rynku, trzeba podjąć wiele inwestycji – jedną z nich jest zakup profesjonalnych maszyn budowlanych. Maszyną, która stała się niezbędnym wyposażeniem każdego placu budowy jest koparka bądź koparko-ładowarka. Zanim świeży biznes postanowi zainwestować w jej zakup, warto rozeznać się wśród części, które najszybciej będą wymagały wymiany.

Jak prawidłowo użytkować części do maszyn budowlanych?

Jeżeli chcemy, aby nasz sprzęt miał większą żywotność i nie chcemy często inwestować w nowe części zamienne do maszyn budowlanych, należy przede wszystkim wiedzieć, jak prawidłowo je użytkować. Regularne kontrole techniczne a przede wszystkim regularne serwisowanie ma największy wpływ. W czasie regularnego serwisowania sprawdza się dokładnie, w jakim stanie są wszystkie elementy, a szybkie wyłapanie usterki technicznej pozwala naprawić część i uniknąć większych wydatków. Zużycie zgodne z przeznaczeniem jest kolejną zasadą, o której należy pamiętać. Użycie odpowiedniego rodzaju osprzętu do konkretnych materiałów jest bardzo ważne.

Uszkodzenia części do maszyn budowanych – łyżka do koparki

Łyżka do koparki jest częścią, która najczęściej ulega uszkodzeniu, a jej główną funkcją jest załadunek materiału. Stalowe zęby stanowią główną część łyżki, znajdując się w jej miejscu roboczym. Ich zadaniem jest nabranie kopaliny, kruszców, twardych materiałów i przeniesienie w inne miejsce. Dzięki zastosowaniu zębów możliwe jest wykonywanie prac na zróżnicowanym podłożu. W związku z tym, że wykonują one tak ciężką pracę, szczególnie narażone są na uszkodzenia, odkształcenia, ścieranie i deformacje. Właśnie dlatego tak ważna jest ich prawidłowa konserwacja i systematyczna kontrola.

Praca całej łyżki bywa zaburzona i utrudniona właśnie przez zniszczone zęby. Podczas gdy zdeformowane zęby czują opór urabianego podłoża, zwiększa się zużycie paliwa podczas pracy oraz nadmiernie obciążony jest układ hydrauliczny, tuleje i sworznie. Zużycie opon również jest zwiększone, ponieważ siła oporu, jaki stawia ziemia na wytarte zęby, przenosi się na koła koparki.

Jakie filtry do maszyn budowlanych najczęściej się wymienia?

Które filtry do maszyn budowlanych najczęściej się zużywają?

Wymiana filtrów do maszyn budowlanych i olejów silnikowych, które zapewniają maksymalną wydajność maszyny, jest bardzo ważna, a nawet kluczowa. Zalecane jest używanie markowych filtrów i olei, które spowodują, że silnik oraz jego podzespoły będą długo działać bez zarzutu. Ze względu na ekstremalne obciążenia układu hydraulicznego, na jakie narażone są filtry hydrauliczne, to właśnie one stanowią najczęściej wymieniane filtry do maszyn budowlanych.

Dzięki wymianie filtra silnik zyskuje wyższą moc, a więc następuje mniejsze zużycie paliwa. To właśnie filtry paliwa i filtry powietrza stanowią kolejną grupę filtrów do maszyn budowlanych, które wymieniane są najczęściej. Filtr paliwa chroni także układ paliwowy silnika przed szybszym zużyciem. Filtr powietrza wymaga z kolei systematycznej wymiany z powodu kurzu, który może nieodwracalnie uszkodzić silnik. Ostatnim filtrem, który wymaga wymiany, jest filtr kabinowy, czyli przeciwpyłowy. Jego głównym zadaniem jest oczyszczenie powietrza, które trafia z zewnątrz do kabiny pojazdu.

Jak zużywają się tuleje i sworznie do koparek?

Jeśli Twoja maszyna nie jest w stanie wykonywać swojej pracy, słyszysz hałasy dobiegające z zawieszenia i towarzyszą im wyraźnie wyczuwalne luzy – na pewno masz do czynienia z uszkodzonymi tulejami. Ze względu na to, że są to bardzo małe elementy, możesz nawet nie zauważyć, że to właśnie one spowodowały, że twoja maszyna nie pracuje, tak jak powinna. Tuleje to części, które mają szerokie spektrum zastosowań. Mają one najczęściej kształt wydłużonego pierścienia lub wydrążonego walca. Zapewniają sprawną pracę elementu, z którym współpracują np. koła zamachowego. Stanowią również ochronę dla konstrukcji maszyny, do której są przymocowane oraz chronią ją przed zużyciem i innego rodzaju uszkodzeniami.
 
 Sworznie do koparek to z kolei elementy, które łączą i przenoszą obciążenia zginające między częściami maszyn budowlanych. Mają kształt niewielkiego walca, a ich pracę można porównać do pracy zawiasów w drzwiach. Dlatego zastosowanie znalazły w ramionach koparki. Charakteryzują się tym, że odporne są na ścieranie, ale nie na zużycie. Jeśli zauważysz lub często również usłyszysz (gdy poruszysz ramieniem koparki) luzy na elemencie zawieszania, stuki i hałasy, które wydobywają się z okolicy wahacza oznaczać to może zużycie sworzni. W takiej sytuacji również jakość prowadzenia maszyny będzie daleka od ideału.

Lemiesze do koparek- jaką rolę odgrywają?

Lemiesze do koparek to elementy robocze, które są nierozłącznie związane z częścią łyżek i pługów. Położenie lemieszy opiera się na dolnej części ramienia, a ich rola polega na:

  • odcinaniu poziomej warstwy gleby i przenoszą na odkładnicę
  • zagarniają urobek
  • wyrównują teren. Jako pierwsze kontaktują się z podłożem, a ich dobry stan techniczny wpływa na odpowiedni proces pracy koparki.
  • stabilizują również pracę maszyny
  • podtrzymują całą łyżkę, gdy będzie odkształcona i zdeformowana
  • utrzymują one w odpowiednim stanie całą maszynę. Dzięki zapewnionej stabilności koparka lepiej pracuje i zużywa mniej paliwa.

Lemiesze do koparek znajdują się pomiędzy gąsienicami na siłowniku hydraulicznym i składają się z ostrza, grzbietu i dziobu, które wykonane są z odlewów stalowych. Jak często zużywają się lemiesze? Przez ciągły kontakt z podłożem części maszyny są narażone na deformacje, przez co dosyć uważnie trzeba obserwować ich zużycie. Jeżeli chcemy temu zapobiec i zadbać o nasz lemiesz, możemy użyć ochronnych nakładek – są one przymocowywane do lemiesza docelowego i chronią go przed przedwczesnym zniszczeniem.

Szukasz zamiennych lemieszy do koparki? Sprawdź części zamienne do maszyn budowlanych dostępne w naszym sklepie -> SKLEP POL-PARTS