Jak dobrze dobrać szybę do koparki?

Jak dobrze dobrać szybę do koparki?

W przypadku, gdy przydarzy się uszkodzenie szyby koparki, jedynym możliwym rozwiązaniem będzie jej wymiana. Szyby do koparek dostępne są w wielu różnych wariantach – powstaje więc pytanie: jak zdecydować się na ten właściwy? W dzisiejszym wpisie postaramy się przybliżyć nieco ten temat.

Szyby hartowane lub laminowane – części do maszyn budowlanych

Najważniejszą decyzją, jaką musimy podjąć, jest zdecydowanie się na szyby hartowane, lub laminowane. Te pierwsze zbudowane są z dwóch odpowiednio połączonych ze sobą, za pomocą specjalnej folii, tafli szkła. Taka konstrukcja sprawia, że nawet w wyniku stłuczenia szyba pozostaje nadal na swoim miejscu, nie pękając i nie wypadając z ramy. Jest to niezwykle ważne z punktu widzenia operatora koparki – unika on bowiem obrażeń poniesionych w wyniku okaleczenia.

Nieco innego rodzaju szyby do koparek CAT to natomiast szyby hartowane. Dzięki swojej konstrukcji cechują się one bardzo wysoką odpornością na wyginanie i uderzanie. Są one zazwyczaj także znacznie trwalsze od szyb laminowanych, jednak przy stłuczeniu rozpadają się na wiele drobnych kawałków. Na szczęście nie zagraża to natomiast bezpieczeństwu kierowcy koparki. Są to szyby równie bezpieczne, co wcześniej omawiane szyby laminowane.

W jaki sposób dobrać szybę? Części do koparek Volvo

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na szybę laminowaną, czy hartowaną, z pewnością warto zdecydować się na produkt oryginalny, czyli firmowanej logo producenta koparki. Części do maszyn budowlanych zawsze powinny być bowiem dopasowywane możliwie jak najdokładniej. Zwłaszcza w przypadku, gdy maszyna nadal jest na gwarancji, jest to wręcz wymagane przez większość producentów.

Nie oznacza to jednak, że części zamienne do maszyn budowlanych są niskiej jakości. Co więcej, często ten sam producent sprzedaje wręcz identyczne szyby do koparki pod różnymi markami. W takiej sytuacji, jeśli maszyna nie jest na rzeczonej gwarancji, z pewnością warto rozważyć taką decyzję, zwłaszcza, że wiąże się ona ze znacznym obniżeniem kosztów. Odpowiednim rozwiązaniem będzie skorzystanie na przykład ze specjalizującego się w sprzedaży części zamiennych sklepu internetowego. Znajdziemy tam bowiem bardzo wiele różnego rodzaju propozycji, spośród których bez wątpienia będziemy w stanie dobrać odpowiednią szybę do naszego pojazdu.

Ostatnim rozwiązaniem jest kupno używanej szyby, jednak nie jest to rozwiązanie optymalne. O ile nawet bowiem szyba taka prezentować może w danym momencie lepszy stan techniczny od uszkodzonej, jej żywotność raczej nie będzie zbyt długa. Warto więc zdecydować się na fabrycznie nowe, zastępcze szyby maszyny budowlane.

Kiedy warto zdecydować się na wymianę szyby?

Oczywiście, podstawowa sytuacja, kiedy należy zakupić nowe szyby do ładowarek, dotyczy ewidentnych, fizycznych śladów uszkodzenia, na przykład pęknięcia. Nawet, jednak jeśli nie jest ono widoczne na pierwszy rzut oka, a kierowca zgłasza problem z np. ograniczeniem pola widzenia przez oślepiające światło, warto dokonać dokładnych oględzin szyby. Możliwe bowiem, że doszło do drobniejszego jej uszkodzenia. Również i w takiej sytuacji lepiej i bezpieczniej będzie zrezygnować z dalszego jej użytkowania i zdecydować się na zakup odpowiedniej części zamiennej.
Montaż szyby do koparek warto zlecić profesjonalistom. Zapewni to pełną poprawność jej montażu i bezpieczeństwo użytkowania. Profesjonaliści szybko i skutecznie wykonają nawet skomplikowany montaż – my zaś szybko będziemy mogli powrócić do użytkowania pojazdu w należyty sposób.

Jakie są rodzaje szyb do koparek?

Szyby hartowane: bardzo odporne, rozpadają się na drobne kawałki. Szyby laminowane: składają się z dwóch tafli szkła połączonych folią, pozostają na miejscu po stłuczeniu.

Kiedy wymienić szybę?

W przypadku widocznych uszkodzeń lub problemów z widocznością.

Dlaczego montaż zlecić profesjonalistom?

Zapewniają poprawny montaż i bezpieczeństwo użytkowania.