Jaką rolę pełnią lemiesze do koparek i jak o nie zadbać?

Jaką rolę pełnią lemiesze do koparek i jak o nie zadbać?

Spis treści:

Są najbardziej narażone na uszkodzenia i zniszczenie. Przyjmują pierwsze uderzenie w trakcie kontaktu łyżki z gruntem. Mimo to są także najczęściej lekceważonym elementem roboczym, chociaż to właśnie lemiesze do koparek stanowią o wysokiej wydajności i jakości wykonywanych prac. Zastanówmy się wspólnie jakie pełnią funkcje, czy można o nie zadbać oraz co zrobić w przypadku zniszczenia?

 Lemiesze do koparek, do czego służą?

Lemiesz jest częścią zewnętrzną okalającą front łyżki koparki. Jego zadaniem jest przyjęcie pierwszego impetu uderzenia łyżki w grunt, oraz przebicie się przez kolejne warstwy podczas nabierania urobku. Lemiesze do koparek są wykonane z materiałów wykazujących znacznie większą odporność na ścieranie, aniżeli ma to miejsce w przypadku łyżek.

Ma to swoje uzasadnienie zarówno technologiczne, jak i ekonomiczne. O wiele łatwiej i taniej jest dokonać wymiany samego lemiesza. Poza tym stop metalu, z którego został wyprodukowany, jest znacznie droższy. W przypadku zastosowania tak kosztownego materiału przy produkcji łyżek do koparki spowodowałoby znaczne podniesienie cen tych akcesoriów.

Poza kwestią ochronną lemiesze do koparek pełnią także funkcję stabilizującą. Zapobiegają deformacji łyżki na skutek zetknięcia się z twardszym podłożem, gruzem lub skałami. Z czasem lemiesze ścierają się, tracąc stopniowo swoje właściwości.

Ich zużycie powoduje, że maszyna zaczyna mieć problemy w trakcie kopania lub ładowania. Większy wysiłek mechaniczny wiąże się z nadmiernym zużyciem paliwa oraz systemów hydraulicznych zasilających układy robocze koparki. Także części mechaniczne, takie jak sworznie i tuleje w krótkim czasie ulegną zniszczeniu. W efekcie zwiększają się koszty własne przedsiębiorstwa.

Lemiesze do koparek stosowane są przy łyżkach wykorzystywanych do załadunku, ich płaska krawędź pozwala na dokładne zebranie urobku. Spotykamy także lemiesze międzyzębne, chroniące lemiesz podstawowy.

Lemiesze do koparek – wymiana

Nie ma niestety możliwości, by w jakiś szczególny sposób zadbać o lemiesz. Jego zadaniem jest przebić się przez grunt i to on stanowi czoło łyżki, chroniąc ją przed uszkodzeniem. Jedyną opcją są lemiesze ochronne, stosowane w przypadku, kiedy lemiesze fabryczne zostały wspawane w konstrukcję łyżki.

Dużym ułatwieniem jest sytuacja, kiedy lemiesze są montowane za pomocą śrub. Wymiana w takim wypadku przestaje być problematyczna.

Uwaga, każdorazowo mocując nowy lemiesz, należy użyć nowych śrub i nakrętek. Tylko w ten sposób skutecznie zabezpieczamy łącze przed zerwaniem lub poluzowaniem.

Gdzie zamówić lemiesze do koparek?

Przeglądając oferty, warto kilka chwil poświęcić także dostawcy. Istotne jest, by była to firma ciesząca się renomą oraz doświadczeniem. O jakości dostawcy świadczyć może także liczba partnerów, z którymi firma współpracuje, Dopiero po takim rekonesansie sprawdzamy oferty zawarte na stronie https://polparts.pl/oferta/lemiesze-do-lyzek/, w celu zapoznania się z asortymentem.

Nie bez znaczenia jest fakt, iż zamówiony produkt może być dostosowany do indywidualnych potrzeb klienta, poprzez przygotowanie gabarytowe sprzętu uwzględniając wymogi techniczne danej maszyny.

Za pośrednictwem formularza kontaktowego można kierować wszelkie pytania wymagające profesjonalnej konsultacji. Nasi eksperci bezpłatnie doradzą i udzielą wskazówek technicznych dotyczących poszukiwanych przez Was części i akcesoriów.

Nie trać czasu na poszukiwania. Zadzwoń, my zrobimy resztę.