Kiedy należy wymienić łyżkę do koparki?

Kiedy należy wymienić łyżkę do koparki?

Spis treści:

Koparka to nic innego jak sprzęt budowlany, z którym możemy się spotkać niemalże na każdej budowie. Niezależnie, czy jest to miejsce, w którym powstaje ogromny wieżowiec, droga, czy też dom jednorodzinny z pewnością maszyna ta, także będzie znajdowała się na jego obszarze. W związku z tym wykorzystuje się ją bardzo często oraz efektywnie. Efektem tego są usterki różnych elementów, z którymi trzeba walczyć. Świetnym tego przykładem jest łyżka do koparki, która ulega awarii najczęściej. Co warto wiedzieć na ten temat?

Koparka – dlaczego tak często się ją wykorzystuje?

Ta maszyna budowlana pełni niezwykle istotną funkcją, gdyż to dzięki niej możliwe jest znacząco skrócenie czasochłonnej pracy. Na tym jednak nie koniec, koparka sprawia, że wszelkie działania stają się znacznie lżejsze, co z pewnością ułatwia budowę nieruchomości wszystkim pracownikom. Nie możemy jednak nie wspomnieć o tym, że nasz sprzęt nie będzie poprawnie funkcjonował, jeśli odpowiednio o niego nie zadbamy. W związku z tym niezwykle ważne jest to, aby systematycznie dokonywać przeglądów technicznych, które pokażą nam, które części należy już zastąpić nowymi.

Które części zużywają się w koparce najczęściej?

Prawda jest taka, że koparka to jedna z tych maszyn, która w czasie budowy eksploatowana jest najintensywniej. Właśnie dlatego jest ona narażona na różne awarie. Wszelkie usterki wiążą się z ogromnymi kosztami dla firm i nie mówimy tutaj o koszcie ich naprawy, a przestojach w pracy, które negatywnie wpływają na wszelkie projekty. Rozwiązaniem, które pozwala nam z tym walczyć, są regularne przeglądy. Oczywiste jest jednak to, że niektóre podzespoły są szczególnie narażone na zużycie. Jednym z nich jest łyżka do koparki, bez której praca jest po prostu niemożliwa. Wbrew pozorom to właśnie ten element jest najistotniejszy w całym sprzęcie, gdyż bez niego nie będziemy w stanie niczego przetransportować. Jak wygląda jego zużycie?

Łyżka do koparki – jak się zużywa?

Jak już wspominaliśmy, łyżka do koparki to niezwykle istotny element, bez którego niemożliwe jest przeprowadzenie jakiejkolwiek pracy. Na pierwszy rzut oka wydaje się on niezwykle prosty, a wszelkie usterki są niemalże niemożliwe. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna, a to właśnie łyżka do koparki niszczy się w całej maszynie najczęściej. Dlaczego? Jest to spowodowane tym, że to ten element poddawany jest ogromnym obciążeniom. W związku z tym nieraz dochodzi do wyłamania zębów lub też ich wygięcia w łyżce do koparki. Na tym nie koniec, część ta musi mierzyć się z różnymi materiałami, które cechują się innymi parametrami, co negatywnie wpływa na jej żywotność. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby dobrać odpowiednią łyżkę do typu pracy, dzięki czemu unikniemy wielu nieprzyjemności. Na samym końcu musimy także wspomnieć o tym, że awaria może odnosić się do tych elementów łyżki, które odpowiadają za sterowanie oraz napęd. Jeśli się tak stanie, bardzo możliwe, że usunięcie całej usterki będzie wiązało się tylko i wyłącznie z wymianą jednego elementu konstrukcyjnego łyżki do koparki. Jak się można domyślić, jest to znacznie tańsze niż zupełnie nowa część.