Konserwacja koparki na zimę – jak zadbać o stan maszyn budowlanych?

Konserwacja koparki na zimę – jak zadbać o stan maszyn budowlanych?

Stan techniczny maszyn budowlanych musi być bez zarzutu. W końcu wpływa na bezpieczeństwo pracowników, ale też całej pracy. Niewątpliwie sprawny sprzęt zwiększa jej efektywność. Żadna firma budowlana nie może pozwolić sobie na przerwy w pracy, bo to generuje wyższe koszty, ale i straty. Warto przeprowadzić więc konserwację koparki i innych sprzętów budowlanych na zimę. Czas na ten temat dowiedzieć się więcej.

Spis treści:

Dlaczego należy przeprowadzać konserwację maszyn budowlanych przed zimą?

Maszyny budowlane pracują w naprawdę trudnych warunkach. Jednocześnie coraz więcej prac prowadzi się w okresie jesiennym, ale też zimowym. Dlatego sprzęt na budowie musi być niezawodny. W żadnym wypadku nie można pozwolić na to, by doszło do uszkodzenia. Trzeba pamiętać o bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie, że nawet bardzo mała usterka, która nie jest w porę wykryta, może spowodować dużą awarię, a wtedy koszty naprawy będą wysokie. Do tego wydłuży się czas przestojów w pracy. Nie można też zapominać, że tylko sprawny sprzęt będzie dobrze pracował w trudnych warunkach zimowych.

Dlaczego warto przeprowadzić konserwacje koparki na zimę?

Przeprowadzenie konserwacji koparki i innych maszyn budowlanych rzeczywiście jest niezbędne. Otóż awaria może być bardzo niebezpieczna, choćby dla zdrowia i życia pracowników. Wiele maszyn budowlanych podlega okresowym badaniom. Obowiązkiem właściciela jest zapewnienie sprawnego sprzętu pracownikom. Jednocześnie właściciel firmy budowlanej powinien przewidywać potencjalne zagrożenia i zlecać regularne przeglądy. Otóż kontrole są wykonywane przez Urząd Dozoru Technicznego, gdzie sprawdza się stan techniczny maszyn oraz wszystkich podzespołów. Brak przeprowadzonej kontroli i konserwacji może skutkować wysokimi karami finansowymi.

szyby do koparek, lemiesze oraz łożyska do maszyn budowlanych

Konserwacja podwozia koparki – co warto wiedzieć?

Podwozie maszyn budowlanych jest szczególnie narażone na uszkodzenia mechaniczne, ale też spowodowane wilgocią, wodą, piaskiem czy innymi zanieczyszczeniami. Dlatego należy zadbać o konserwację podwozia. Ma ona znaczenie dla całej kondycji maszyny budowlanej. W ten sposób można też ograniczyć koszty operacyjne. Warto w tym przypadku wiedzieć, że maszyny gąsienicowe można utrzymać w dobrym stanie, dokonując regularnych przeglądów podwozia, choćby pod kątem nadmiernego czy nierównego zużycia części.

Należy też sprawdzić, czy nie brakuje elementów podwozia oraz, czy między łańcuchem a rolką prowadzącą jest luz. Należy też zweryfikować, jak wyglądają koła napędowe i nakładki gąsienic, gdyż i one podatne są na uszkodzenia i zużycie. Jeżeli nie będzie się sprawdzać podwozia maszyny, to problem może narastać i prowadzić do dalszych uszkodzeń. W przypadku stwierdzenia braków lub uszkodzeń należy zaopatrzyć się w części do maszyn budowlanych. Powinny być one dopasowane do danego typu maszyny danego producenta. Można oczywiście zdecydować się na części zamienne do maszyn budowlanych.

Konserwacja maszyn budowlanych – sprawdź optymalne napięcie gąsienic

Na pewno regularnie należy sprawdzać napięcie gąsienic. Najlepiej to robić, gdy maszyna znajduje się w warunkach roboczych. Jeżeli gąsienice są zbyt napięte, to dochodzi do większego obciążenia na obszarach styku, a to przekłada się na zdecydowanie szybsze zużycie zarówno podwozia, jak i paliwa. Jeżeli gąsienica jest zbyt ciasna, również zużycie paliwa jest większe, gdyż obrót gąsienicy wymaga większej mocy. Ważne jest także utrzymanie podwozia w czystości oraz ustawienie i wyrównanie gąsienic, co zapobiega zużyciu elementów podwozia.

Konserwacja tulei i sworzni do koparek – dlaczego jest niezbędna przed zimą?

Większość prac konserwacyjnych sprzętów budowlanych należy przeprowadzić przed zimą i to niezależnie od tego, czy maszyna budowlana nadal będzie eksploatowana zimą, czy raczej będzie garażowana. Trzeba zmierzyć tuleje, a także rolki. Jeżeli te elementy są zmniejszone o ponad 80% w stosunku do pierwotnej średnicy, to oznacza, że czas na ich wymianę. Nie można zapominać o sworzniach do koparek, które są elementem połączenia sworzniowego w maszynach budowlanych. Odpowiednio pracujące przenoszą obciążenia i rzeczywiście zwiększają efektywność pracy. Należy pamiętać, że tak jak wszystko mogą ulegać uszkodzeniom i w wielu przypadkach konieczna jest ich wymiana. Kontrole serwisowe w dużym stopniu zależą od rodzaju używanej maszyny, dlatego też trzeba opracować rutynę. Duże znaczenie mają też filtry do maszyn budowlanych, które regularnie trzeba sprawdzać i wymieniać. Dodatkowo też należy wiedzieć, że filtry silnikowe również wymagają regularnej wymiany, podobnie jak filtry powietrza paliwa.