Koparki kołowe vs gąsienicowe – które wybrać?

Koparki kołowe vs gąsienicowe – które wybrać?

Branża budowlana ciągle się rozwija. Jednocześnie nadal wykorzystuje się maszyny budowlane takiej jak koparki. Mogą być one kołowe bądź gąsienicowe. Dziś podpowiemy, który typ koparki lepiej radzi sobie w ekstremalnych warunkach. Dowiecie się również więcej na temat części do maszyn budowlanych.

Budowa koparki 

Koparka jest jedną z najpopularniejszych maszyn budowlanych. Najważniejszymi elementami są:

  • siłowniki hydrauliczne;
  • wysięgnik; 
  • zwolnica; 
  • ramię; 
  • łyżka; 
  • podwozie. 

Co ważne, wszystkimi funkcjami można zarządzać z kabiny, która znajduje się na obrotowej platformie. Dzięki niej sprzęt może się przemieszczać. Standardowo koparki są używane podczas budowy dróg, ale też w górnictwie podczas prac wydobywczych. Świetnie sprawdzają się do przepychania dużej ilości materiałów na odległość po wyburzaniu. W zależności od pracy wyróżniamy różne rodzaje koparek. Wśród nich najpopularniejsze są modele kołowe oraz gąsienicowe. Przy wyborze poza zastosowaniem należy zwrócić uwagę również na trwałość sprzętu, jego wydajność oraz efektywność energetyczną. 

Koparki kołowe – co warto wiedzieć? 

Koparka kołowa to bardzo ważny sprzęt na każdej budowie. Przede wszystkim koparkę kołową wyróżnia fakt, że wyposażona jest w mocne koła. Dzięki temu wykorzystuje się ją w trakcie budowy dróg, ale i sieci wodno-kanalizacyjnej. Jest to maszyna o wszechstronnym zastosowaniu, która szybko się przemieszcza. Dobrze porusza się po drogach. Jjazda koparką nie jest trudna dla operatora. Duże znaczenie ma także fakt, że ta maszyna szybko przemieszcza się pomiędzy stanowiskami pracy. Do tego wyposażona jest w mocną pompę obrotu, co zwiększa jej płynność. Może też pracować z głowicą obrotowo-uchylną. 

Niewątpliwie wybierając takie urządzenie, można znacząco obniżyć koszty eksploatacji. Budowa koparki kołowej jest prosta. Składa się ona z ramienia, siłownika ramienia, wysięgnika oraz siłownika wysięgnika. Zarówno tuleje, jak i sworznie są kluczowymi elementami maszyny. Np. tuleje pełnią funkcję łożyska, zapewniając płynność ruchu, a jednocześnie redukując tarcie. Z kolei sworznie są ościennymi elementami, które umożliwiają ruch obrotowy. Jak można się domyślić, kupując części oryginalne, trzeba sporo wydać. Na szczęście można zdecydować się na zakup wysokiej jakości zamienników. 

Koparki gąsienicowe – gdzie najlepiej się sprawdzą?

Można także wybrać koparki gąsienicowe, które posiadają napęd gąsienicowy. Dzięki temu naprawdę dobrze sprawdzają się w bardzo trudnym terenie. Szybko i łatwo mogą pokonać nawet przeszkody. Nie grzęzną do tego w błocie. Bardzo dobrze sprawdzają się do wykonania różnego rodzaju robót ziemnych. Warto jeszcze wiedzieć, że występują różnej wielkości koparki. Należy je dobierać pod kątem wykonywanej pracy. Mini koparka gąsienicowa sprawdzi się w trudno dostępnych miejscach. Co ciekawe, dobrze pracuje także w budynkach. Można ją wykorzystać do wykopu oczka wodnego czy rozbiórki. Do głębszego kopania lepiej wybrać koparki midi. Mogą mieć masę od 5 do 10 ton. Na placach budowy czy też głębokich wykopach wykorzystuje się koparki gąsienicowe o masie od 10 do 70 ton. Trzeba jeszcze wiedzieć, że dostępna jest koparka skarpowa, którą można wykorzystać nawet podczas prac na wzniesieniach.

Trzeba jeszcze zwrócić uwagę, jak ważne jest napinanie gąsienicy. Otóż właśnie napinacze mają za zadanie doprowadzić napięcie w podwoziu gąsienicowym do tego stopnia, aby nie powodowało zagrożenia, a jednocześnie napinacze gąsienicy zapobiegają zbyt szybkiemu uszkodzeniu podzespołów, co wiąże się z wysokimi kosztami. Łańcuch gąsienicy to ważny element, który odpowiada za przenoszenie napędu kół napędowych na gąsienicę. Do tego wpływa też na lepszą amortyzację oraz stabilizację maszyny.      

Porównanie koparki gąsienicowej i kołowej

Są różnego rodzaju koparki. Zarówno te kołowe, jak i gąsienicowe sprawdzą się do innych prac budowlanych. Jeżeli chodzi o porównanie zdolności manewrowania, to trzeba przyznać, że koparka gąsienicowa lepiej się sprawdzi. Dobrze pracuje w różnych warunkach terenowych, jest też przystosowana do pracy w zmiennych warunkach pogodowych. Jeżeli chodzi o szybkość pracy, a także możliwość poruszania się po różnym terenie, to należy wiedzieć, że koparki kołowe mogą poruszać się zarówno po nieutwardzonym terenie, jak i asfalcie. Niewątpliwie poruszają się relatywnie szybko, ale już nie tak dobrze radzą sobie na nierównym czy też grząskim terenie.

Koszt zakupu oraz eksploatacji także jest inny. Koparka kołowa jest tańsza i zużywa mniej paliwa. Jest też bardziej zwrotna. Dzięki temu szybciej porusza się np. po drogach utwardzanych. Sprawdzi się więc w pracach zarówno w terenie miejskim, jak i wiejskim. Warto pamiętać, że są różne rodzaje łyżek do koparek, począwszy od trapezowej, przez otwieraną aż po skarpową i przy wyborze urządzenia należy zwrócić uwagę właśnie na rodzaj łyżki.          

Części zamienne do koparek – czy to dobry wybór? 

Każdy sprzęt, jak i jego podzespoły się zużywają, co wiąże się z koniecznością ich wymiany. Regularne przeglądy zapobiegają większym uszkodzeniom, które mogłyby spowodować przestoje w pracy. Na pewno regularnie należy wymieniać filtry do maszyn budowlanych. Ważne są także lemiesze do koparek. Nie można również zapominać o szybach, które wpływają na bezpieczeństwo operatora. Zużywają się także tuleje i sworznie do koparek. Części do koparek Volvo są na pewno bardzo drogie. Na szczęście można zakupić dobrej jakości zamienniki, które są wykonane zgodnie z oryginałami i mają bardzo dobre parametry techniczne.   

Jakie koparki lepiej sprawdzą się na nieutwardzanym terenie?

Do pracy na nieutwardzanym terenie zdecydowanie lepiej sprawdzają się koparki gąsienicowe, które pokonują nierówności. Do tego nie grzezną w błocie i wpływają na efektywność pracy.

Jakie koparki są tańsze w eksploatacji?

Regularne przeglądy koparek zapobiegają poważnym usterkom. Jednak trzeba pamiętać, że codzienna praca wiąże się z określonymi kosztami. Na pewno modele kołowe zużywają mniej paliwa.

Która koparka sprawdzi się podczas głębszych wykopów?

Do głębszych wykopów i do pracy w trudno dostępnych miejscach zdecydowanie lepiej sprawdzi się koparka gąsienicowa.