Które filtry do maszyn budowlanych należy najczęściej wymieniać?

Które filtry do maszyn budowlanych należy najczęściej wymieniać?

Długoterminowa eksploatacja koparek, ładowarek, czy innego rodzaju sprzętu w trudnym terenie prowadzi do uszkodzeń i koniecznych do poniesienia kosztów napraw. Jednymi z najczęściej zużywającymi się częściami są filtry do maszyn budowlanych. Ignorowanie ich postępującego zużycia prowadzi do rozwoju poważnych usterek wewnątrz maszyny. Niewiele osób zapoznało się jednak z tematyką różnorodności wśród filtrów, co mam nadzieję przybliżyć. Jak często należy wymieniać filtry i które z nich najszybciej się wyczerpują?

Spis treści:

Filtry do maszyn budowlanych – o czym należy pamiętać?

Wymieniając filtry do maszyn budowlanych, rzadko zwracamy uwagę na ich indywidualną specyfikę. Kompletnie inne rodzajowo są filtry do koparki czy filtry do ładowarki. Kluczowe do podjęcia przez nas decyzji o wymianie filtra jest rodzaj filtra, którego używamy. Na rynku występuje ich bardzo wiele rodzajów, które mogą być stosowane do kompletnie innych maszyn budowlanych. Najważniejszym z nich zdecydowanie jest filtr do paliwa. Dzięki jego wykorzystaniu maszyna znacznie zwiększa swoją żywotność, a zwłaszcza pracę silnika. Brak uwagi poświęconej temu rodzajowi filtracji spowoduje znacznie wyższe koszty poniesione przez firmę i częsty obowiązek wymiany sprzętu. Lepiej więc odpowiednio wcześniej zainteresować się filtracją napędu i dokonać stosownej wymiany. Jej brak może skutkować tym, że w niekorzystnym dla nas momencie maszyna stanie, lub dojdzie do znacznie poważniejszych problemów wewnątrz niej. Regularnie zmieniając napędowe filtry do koparki, uzyskujemy gwarancję, że zakupiona maszyna dotrwa do przewidzianej przez producenta daty końca użyteczności.

Dlaczego filtr do powietrza jest tak ważny?

Kolejnym popularnym rodzajem filtrów są filtry powietrza i przeciwpyłowe. Ich celem jest ochrona wnętrza maszyny przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Filtry do ładowarek czy innych maszyn pracujących w terenie bardzo narażone są na piasek i pył. Nawet małe ilości tych pyłków, które przedostają się do wnętrza maszyny, mogą spowodować przestoje i uszkodzić kluczowe części, na przykład silnik czy mechanizmy. Pozwalają one nie tylko na ochronę modułów sterowania czy napędu, ale przede wszystkim na ochronę osoby pracującej w kabinie.

Jeśli filtr działa poprawnie, to niezależnie od ilości unoszącego się na zewnątrz pyłu, pracownik nic nie odczuje. Stanowi to duży atut dla firm, które potrzebują pracowników i w tym celu chcą zagwarantować jak najlepsze warunki pracy. Istotnym jest więc zainstalowanie filtrów powietrza wszędzie tam, gdzie części koparki lub innego sprzętu odsłonięte są na działanie otoczenia. Pozwalają one również uwolnić się od cząsteczek od wysokiej gęstości, które długoterminowo obniżają efektywność używanych przez nas maszyn. Mimo że oba rodzaje filtrów chronią przed nieco innymi rodzajami substancji, to działają one na podobnych zasadach w kwestii konserwacji. Zaleca się wymieniać je co około kwartał, lecz warto zwracać uwagę na ich stan co miesiąc, by sprawdzić, czy zostały prawidłowo zainstalowane, albo czy praca, którą wykonuje maszyna, nie powoduje jeszcze szybszego ich eksploatowania. Taka sumienność w konserwacji maszyn budowlanych odbije się jedynie pozytywnie na budżecie firmy i na stanie jej inwentarza.

Wymiana filtrów do maszyn – konserwacja koparki

Filtry do ładowarki działają zasadniczo inaczej niż przytoczone wcześniej filtry. Ten specyficzny rodzaj maszyny budowlanej potrzebuje przede wszystkim takiego rodzaju filtracji, który umożliwi mu wykonywanie dużych ilości motogodzin pracy. Zaleca się, aby wymiany filtracji następowały co 1000 motogodzin. Jest to duży zasób czasu, który ładowarka spędzi w miejscu pracy, natomiast pamiętajmy, że jej wykorzystanie powoduje o wiele mniej szkód i zużycia energii niżeli koparka czy inne maszyny budowlane. Mimo to należy przykładać uwagę do stanu ładowarki i dokonywać regularnych kontroli technicznych oraz doprowadzać ją do serwisu. Jeśli poszukujesz darmowych lub tanich napraw, powinieneś zweryfikować, jak bardzo oddalone są Twoje maszyny od serwisu producenta. By dostać najwyższą jakość usług, należy udać się w pierwszej kolejności do niego.

Kiedy wymienić filtry do maszyn budowlanych?

By podjąć dobrą decyzję w kwestii tego, kiedy należy dokonać wymiany w tych maszynach, należy uwzględnić indywidualne cechy każdej z nich i zwrócić uwagę na informacje od producenta. Ten często pomijany w rozważaniach techników element w łatwy sposób odpowie nam na większość pytań z zakresu obsługi czy konserwacji maszyny. Jeśli kupiliśmy maszynę od producenta, to możemy również skorzystać z serwisu czy infolinii na podstawie zawartej umowy. Warto więc zadzwonić i zorientować się, jak wiele usług oferuje on dla już zakupionej maszyny. Być może część wymian i napraw, które planujemy zrobić, jest dostępna za darmo dzięki zawartej korzystnej umowie z producentem.

koparki volvo części