Łyżka do koparki to jedna z najbardziej narażonych na uszkodzenia części. Sprawdź dlaczego!

Łyżka do koparki to jedna z najbardziej narażonych na uszkodzenia części. Sprawdź dlaczego!

Spis treści:

Koparka to maszyna robocza, bez której nie obędzie się żadna budowa. Umożliwia nam ona wykonanie wszelkich prac gruntowych, a także znacząco przyspiesza wszelkie działania. Wykorzystuje się ją w przemyśle transportowym, budowlanym, a nawet górniczym. Jednym z ważniejszych elementów tego sprzętu jest łyżka, która pozwala nam wydobywać określone rzeczy. Jest ona najbardziej narażona na uszkodzenia, dlatego warto o nią zadbać. Dlaczego tak jest? O czym należy pamiętać? Jak poprawnie konserwować łyżkę do koparki? Przekonajmy się!

Dlaczego sprawność koparki jest tak ważna?

Nie ma co się oszukiwać, koparka to sprzęt, który narażony jest na wszelkiego rodzaju usterki oraz uszkodzenia. Jedną z części, która w największym stopniu może zostać dotknięta takimi problemami, jest łyżka. Mało kto wie, że to przede wszystkim od sprawności samego urządzenia zależy zarówno efektywność prac, jak i bezpieczeństwo operatora oraz pozostałych osób, które znajdują się na placu budowy. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby wszystkie elementy koparki były w dobrym stanie. Aby było to możliwe, konieczne jest ich ciągłe sprawdzanie celem wykrywania różnych uszkodzeń, czy też oznak zużycia. Oczywiste jest to, że część usterek może zostać wypatrzona tylko i wyłącznie przez profesjonalistę w serwisie, jednak niewiele mniej jest w stanie znaleźć sam operator. Mowa przede wszystkim o wszelkich problemach z łyżką do koparki, która za sprawa ciągłego kontaktu z niekorzystnymi czynnikami naprawdę szybko się zużywa. Co warto wiedzieć na ten temat?

Dobór odpowiedniego rodzaju łyżki do koparki – jak to wygląda?

Łyżka do koparki to jeden z istotniejszych elementów każdego urządzenia. Zakres prac takiego sprzętu jest nieskończony, a oczyszczenie gruntu, prace wodne, czy też wykonywanie wykopów to działania, które nieco różnią się swoją charakterystyką. Poszczególne zadania wymagają od nas użycia odpowiedniej łyżki do koparki. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia tego elementu, czego wszyscy chcemy uniknąć. Jakie typy tego typu elementów wyróżniamy?

  • Standardowe. Wykorzystuje się je do większości niezbyt skomplikowanych prac ziemnych;
  • O wzmocnionej konstrukcji. Używa się ich, kiedy w gruncie mogą znajdować się różne przeszkody;
  • Łyżki-grabie. Pozwalają na zagrabianie terenu;
  • Ażurowe. Idealnie sprawdzają się, kiedy konieczny jest podział gruntu na dwie oddzielne frakcje;
  • Plantujące. Dzięki nim możliwe jest wyrównanie gruntu po zakończeniu prac;
  • Skalne. Stawia się na nie na przykład w kamieniołomach.

Jak odpowiednio korzystać z łyżki do koparki?

W przypadku, gdy chcemy przez długi czas zachować właściwości naszej łyżki do koparki, musimy korzystać z niej w odpowiedni sposób. Pierwszą zasadą jest konieczność prowadzenia tego elementu pod niewielkim kątem w stosunku do gruntu. Nie jest to jednak jedyna rzecz, o której musimy pamiętać. Równie ważne jest ustawianie łyżki do koparki pod kątem prostym do wysięgnika. Jeśli będziemy się stosowali do tych dwóch zaleceń, będziemy mogli być pewni, że nasza łyżka posłuży nam przez wiele długich lat. Nie możemy także nie wspomnieć o tym, że niedbanie o ten element zwiększa ryzyko zniszczenia pozostałych, dlatego naprawdę warto być uważnym.