Najczęściej wymieniane części do maszyn budowlanych

Najczęściej wymieniane części do maszyn budowlanych

Spis treści:

Maszyny budowlane takie jak koparki i koparko-ładowarki są eksploatowane na wszelkich budowach w znacznym stopniu. Odpowiadają za usuwanie korzeni, kopanie dołów, czy fundamentów, przesypywanie nadmiaru ziemi, wybieranie gruzu, a w przemysłach wydobywczych, także przemieszczanie urobku. Z tego względu ich części narażone są na uszkodzenie każdego dnia. Warto więc poznać najczęściej wymieniane części do maszyn budowlanych.

Części zamienne do maszyn budowlanych – co najczęściej ulega zużyciu? 

Prace na budowie wymagają sprzętu sprawnego w stu procentach. Nie można pozwolić sobie na żadne zaniedbania, bo mogą one doprowadzić do wypadków. Jak można się domyślić, najbardziej na uszkodzenia narażone są części ruchome maszyn budowlanych, części napędu i podwozia. Aby nie doprowadzić do zatarcia silników wysokoprężnych należy również dbać o jakość benzyny, oleju oraz filtrów do maszyn budowlanych. Regularna wymiana tych ostatnich zapobiega poważniejszym awariom i unieruchomieniu sprzętu. Na to nie można sobie pozwolić, bo każde opóźnienie na budowie skutkuje dotkliwymi karami finansowymi. Podobnie rzecz ma się z elementami takimi jak tuleje i sworznie do koparek, czy łyżki do koparek. Dlatego warto dbać o dobrej jakości części zamienne do maszyn budowlanych, wykonane ze stali i zawsze mieć do nich dostęp. Warto wiedzieć, że przedłużenie trwałości tulei i sworzni zapewnia regularne smarowanie. Jednak gdy tarcie jest zbyt duże, a sworznie i tuleje ulegają zniszczeniu, konieczna jest ich wymiana. Tutaj trzeba pamiętać pamiętać, że części zamienne powinny być wykonane ze stali o twardości 50-60 HRC. 

Łyżki do koparek – jakie wybierać? 

Bez wątpienia łyżka do koparek jest tym elementem, który najszybciej może ulec uszkodzeniu. Dlatego warto pamiętać, by dobierać ten element do specyfiki pracy. Tam, gdzie wybiera się kamienie, nie będą nadawać się takie wyposażone w ostre zęby, gdyż szybko ulegną one uszkodzeniu, a raczej łyżki skalne. Do wyrównywania terenu sprawdzą się plantujące, a do wstępnego oddzielania materiału – ażurowe. Elementem, który najczęściej wymaga wymiany są lemiesze do koparek, które są niczym innym jak częścią zabezpieczającą łyżkę przed wygięciem i uszkodzeniem. Przyjmują na siebie siłę pierwszego kontaktu z twardym podłożem, a ponadto umożliwiają przebicie się przez nie. Powinny być wykonane ze stali wysokiej jakości i najlepiej nie zespawane, a przymocowane za pomocą śrub. Te ostatnie w przypadku uszkodzenia najłatwiej jest wymienić.      

Filtry do maszyn budowlanych – kiedy należy je wymieniać? 

Filtry w zależności od producenta maszyn budowlanych należy wymieniać co każde 20 tys. albo 40 tys. kilometrów. Jednak warto podkreślić, że do tych liczb nie należy się nadmiernie przywiązywać, bowiem bardzo istotne znaczenie mają warunki pracy. Wyższe zapylenie zmniejsza efektywność filtrów i wtedy należy wymieniać je częściej. Dotyczy to wszystkich rodzajów filtrów nie tylko paliwowych czy powietrza, ale także hydraulicznych – zabezpieczających przed zanieczyszczeniem tłoków, jak również pneumatycznych, chroniących siłowniki i sprężarki. Każda firma budowlana musi dbać o zdrowie swoich pracowników i bezpieczne warunki pracy, dlatego wśród filtrów do maszyn budowlanych nie można zapomnieć o filtrach kabinowych, które zapobiegają wdychaniu pyłu, a zatem chorobom układu oddechowego. 

Uszkodzeniom bardzo często ulegają również szyby do koparek. Pęknięcia, czy pajączki pojawiają się przy nieostrożnym prowadzeniu, ale związane są również z niespodziewanymi czynnikami, np. upadkiem materiału, kamieni czy też opadami gradu. W takiej sytuacji szybę należy wymienić na nową. Do wyboru są laminowane i hartowane, a rodzaj trzeba dobrać do określonego modelu maszyny budowlanej i zaleceń producenta.