Poznaj łyżki do koparki – VOLVO, CAT, JCB

Poznaj łyżki do koparki – VOLVO, CAT, JCB

Koparki są sprzętami budowlanymi powszechnie wykorzystywanymi do wszelakich robót na mniejszą i większą skalę. Do wykonywania prac koparką niezbędna jest odpowiednia łyżka. Z pozoru wydawać by się mogło, że to tylko kawałek metalu odpowiedzialny za wydrążanie dziur w ziemi i przeniesienie urobku. Jednak jest to bardziej skomplikowana materia pełna wiedzy, bez której można popełnić kosztowne błędy. Koparka bez odpowiedniego sprzętu, w tym przede wszystkim łyżki, nie będzie spełniać swoich zadań.

Spis treści:

Łyżka do koparki – rodzaje i funkcję

Warte podkreślenia jest, że łyżka do koparki występuje w różnych odsłonach. Łyżka do koparki może służyć wielorakim celom, na rozmaitych powierzchniach itp. Stąd też możemy wyróżnić łyżki bananowe, do skarpowania, do skarpowania z przechyłem bocznym i odpowiedniki do minikoparek. To nie wszystko, bo podzielić je można na łyżki:

  • o wzmocnionej konstrukcji tj. wyposażone w dodatkowe osłony boczne i tyle z blachy trudnościeralnej. Tym samym materiałem, pokryte są również jej krawędzie. Dlatego ta łyżka nada się do robót ziemnych w żwirowniach, rozbiórkach, ciężkich gruntach.
  • skalne, których użyjemy do kopalin, ale też prac rozbiórkowych czy w kamieniołomach. Wyposażone są w dodatkowe osłony, a co za tym idzie ich konstrukcja, jest bardzo mocna. Przeznaczone do użytkowania w kopalniach, kamieniołomach oraz do prac rozbiórkowych.
  • ażurowe łyżki wykorzystamy przy robotach drogowych i rozbiórkach. Ich cechą charakterystyczną jest możliwość odseparowania gruzu od ziemi i innych materiałów sypkich.
  • łyżki-grabie posłużą do oczyszczania terenu leśnego, zbiorników czy też cieków wodnych. Można wykorzystać je ponadto do załadunku materiałów, od których chcemy odsiać ziemię
  • plantujące, jak sama nazwa mówi, służą do plantowania terenu, czyli wyrównywania powierzchni.
  • wielozadaniowe łyżki wyróżnia ruchoma szczęka ostrzy skrawających, a co za tym idzie, oferują dodatkową funkcjonalność w stosunku do standardowej łyżki. Wykorzystamy je wszędzie tam, gdzie konieczne jest chwytanie i przenoszenie, a inne łyżki czy sprzęty chwytakowe mogą nie dać sobie z tym rady.
koparki volvo części

Kolejną kwestią są różnice pojemności, szerokości czy masy. Wszystko to będzie miało znaczenie przy odpowiednim doborze łyżki. Trzeba przy tym zauważyć, że łyżka jest najbardziej eksploatowaną częścią koparki i dlatego też najczęściej psującym się elementem.

Sprawna łyżka do koparki to podstawa

Kiedy można mówić o uszkodzeniu łyżki? Części do maszyn budowlanych poddawane są ciągłej eksploatacji, co prowadzić może do ich szybkiego zużywania się. Uszkodzeniu mogą ulec zęby łyżki. W tym przypadku jednak nie jest koniecznym wymiana całej łyżki, gdyż zęby zamontowane są na adapterach, które można wymienić na nowe. Jednak czasem uszkodzenia mogą być na tyle duże, że koniecznym jest wymiana całej łyżki. Nie warto z tym zwlekać, gdyż uszkodzenie łyżki wpływa na większe obciążenie maszyny, a tym samym wyższe zużycie opon, gdyż to na nie rozkłada się siła. Szybciej zużyje się również paliwo, co w dzisiejszych realiach jest kosztem, na którym warto oszczędzać. Stąd też, gdy tylko zauważysz, że łyżka jest zniekształcona i nie spełnia już swoich zadań, jak wcześniej warto zaopatrzyć się w nowe części zamienne do maszyn budowlanych. Bardzo wydajnymi są części do koparek volvo. By zminimalizować ryzyko uszkodzeń, istotna jest regularna konserwacja sprzętu. Łyżka powinna być czyszczona z nadmiaru urobku, by nie narażać na awarię części hydraulicznych koparki.

Części zamienne do maszyn budowlanych – łyżki do koparki

Należy pamiętać, że zamienniki nie odbiegają jakością od oryginałów. W ofercie POL-PARTS znajdziesz szeroki zamienny asortyment, wysokiej jakość, z pewnego źródła. Co istotne w przystępnej cenie. Zdarzyć się może, że części zamienne będą koniecznością z uwagi na trudny dostęp do oryginałów, przykładowo z uwagi na zakończenie produkcji danej łyżki w oryginale. Podsumowując zalety – większa dostępność, korzystna cena, duży wybór, ta sama jakość.

Jeśli nie chcesz ryzykować i wolisz zdać się na profesjonalne doradztwo skontaktuj się z POL-PARTS. Wspomagamy budowy od strony sprzętowej od ponad dwudziestu lat. Pomożemy Ci wybrać łyżkę do koparki odpowiednią do prac budowlanych, jakie wykonujesz. Jakość, doświadczenie i szeroka oferta wyróżniając nas na rynku. W naszej ofercie znajdziesz również części do maszyn budowlanych, części do koparek volvo, JCB, cat oraz części zamienne do maszyn budowlanych. Sprawdź ofertę w naszym sklepie internetowym, z możliwością kontaktu telefonicznego, mailowego czy za pośrednictwem formularza. Masz koparkę? My pomożemy Ci z jej wyposażeniem.