Przewodnik po częściach zamiennych do popularnych marek maszyn budowlanych

Przewodnik po częściach zamiennych do popularnych marek maszyn budowlanych

Praca na budowie wiąże się z koniecznością używania maszyn budowlanych. Są one niezbędne na przykład podczas wykopywania fundamentów. Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę, że wszystkie podzespoły mogą się zużywać, stąd tak ważne jest dokonywanie przeglądów, a w razie konieczności ich wymiana. Najczęściej stosuje się podzespoły marek Volvo, Caterpillar i JCB. Jednak są one relatywnie drogie. Na szczęście można znaleźć części zamienne. Poznajcie przewodnik po częściach zamiennych do popularnych maszyn budowlanych.

Części do koparek – jakie najczęściej należy wymieniać?

Koparki są sprzętem wszechstronnym, używanym niemal na każdej budowie. Oczywiście dostępne są różnego rodzaju koparki, np. kołowe czy gąsienicowe. Te pierwsze mogą poruszać się nie tylko po nieutwardzonym terenie, ale też po drodze asfaltowej, natomiast koparki gąsienicowe bardzo dobrze sprawdzają się do pracy w bardzo trudnym terenie, a także do wykonywania głębszych wykopów.

Należy zdawać sobie sprawę, że najczęściej zużywają się lemiesze do koparek. Powinny być wykonane z mocnych, odpornych na uszkodzenia materiałów. Właśnie ów materiał wpływa na żywotność tego podzespołu. Dlatego należy zadbać o regularne przeglądy, a także konserwacje. Dobrze sprawdzą się te wykonane ze stali, które następnie poddawane są procesowi hartowania. Cały proces rozpoczyna się od wycięcia profili, a dopiero potem stosuje się hartowanie.

Alternatywą są lemiesze ze stali manganowej, które szczególnie polecane są do pracy w wymagającym terenie. Ponadto można wybrać modele ze stali borowej, która ma największą odporność na wysoką temperaturę.

Często zużywają się też tuleje do koparek, podobnie zresztą jak sworznie. Aby ograniczyć proces degradacji, ważna jest nie tylko konserwacja, ale też wybieranie podzespołów najwyższej jakości.

Na terenie budowy często stosuje się sprzęty marki Volvo, JCB i Caterpillar. Jednak oryginalne części zamienne są bardzo drogie. Doskonały przykładem są części do koparek Volvo, np. właśnie lemiesze. W przypadku ich zużycia można zdecydować się na zamienniki, przy czym muszą one pochodzić z pewnego źródła, a więc spełniać najbardziej restrykcyjne normy jakościowe, a także wytrzymałościowe. 

Części do maszyn budowlanych – co najczęściej się psuje?

Maszyny budowlane wymagają regularnych przeglądów. Są też podzespoły, które są szczególnie podatne na uszkodzenia mechaniczne, ale i zużycie. Na pewno jednym z nich są szyby do koparek. Trzeba pamiętać, że szyba wpływa na bezpieczeństwo operatora i chroni go przed ewentualnymi uderzeniami, np. urobku.

Ważne są też tuleje i sworznie do koparek, które pełnią bardzo ważną rolę. Sworznie są przede wszystkim elementami łącznikowymi, przenoszą obciążenia pomiędzy poszczególnymi częściami maszyn, dlatego też gdy dojdzie do ich uszkodzenia, koparka nie podniesie danego urobku. Z kolei tuleje mają jeszcze szersze spektrum zastosowania. Zapewniają one płynność ruchu, ale też zmniejszają tarcie. Do tego wspierają gąsienice do szybszego manewrowania w trudnym terenie.

Filtry do maszyn budowlanych należy regularnie wymieniać. W przypadku nowszych modeli producenci zalecają wymianę co 1000 mth. Natomiast w przypadku starszych urządzeń ten czas jest krótszy i wynosi nie więcej niż 500 mth.        

Łyżki do koparek – kiedy wymagają wymiany? 

Praca podczas wybierania urobku jest ciężka, dlatego też stosuje się maszyny budowlane takie jak koparki. Jednym z ważniejszych elementów jest łyżka, która też najszybciej się zużywa. Istotny jest rodzaj materiału, z którego jest wykonana łyżka. Do wyrównywania terenu służą łyżki plantujące, natomiast do oddzielania materiałów stosuje się ażurowe. Jeżeli na terenie budowy pracują sprzęty koncernu Volvo, to koszt wymiany części do ładowarek Volvo są wysokie. Można zastosować części zamienne, które także posłużą przez długi czas i zapewnią właściwe funkcjonowanie sprzętu, jednak koszt ich zakupu jest zdecydowanie niższy.

Układ hydrauliczny w ładowarkach o sterowaniu burtowym  

Na terenie budowy używa się maszyn Caterpillar, które spełniają najwyższe standardy przemysłowe. Bardzo dużą popularnością cieszą się ładowarki o sterowaniu burtowym. Te maszyny także narażone są na zużycie podzespołów. Najczęściej dochodzi do uszkodzenia układu hydraulicznego, który traci moc, a także swoją niezawodność. Oczywiście regularna konserwacja zapobiega przestojom, zatem współczynnik wykorzystania tej maszyny jest wysoki. Sprzęty Caterpillar są drogie, podobnie jak podzespoły. W takim przypadku można kupić zamienne części do maszyn CAT

Przegląd maszyn budowlanych – jak często należy wykonywać?

Tylko prawidłowa praca urządzeń takich jak maszyny budowlane zapewnia efektywność, ale też bezpieczeństwo. Jeżeli nie przestrzega się wykonywania regularnych przeglądów, to może dojść do usterek i wtedy też koszty naprawy mogą być jeszcze wyższe.

Maszyny budowlane pracują w naprawdę trudnych warunkach. Z tego powodu należy poddawać je konserwacji. Przede wszystkim trzeba monitorować takie podzespoły jak gąsienice, podwozie, lemiesze czy łyżki. Przeglądu najlepiej dokonywać przed sezonem. Prace należy rozpocząć od filtrów, które, aby sprawnie pracowały, muszą być regularnie wymieniane. Przed wjazdem na teren budowy trzeba sprawdzić podwozie koparki, które nie powinno korodować. Nie można też zapomnieć o gąsienicach. Napinanie gąsienicy wpływa na efektywność pracy wszystkich podzespołów i zapobiega ich zbyt szybkiemu zużyciu. Dla bezpieczeństwa należy sprawdzić też hamulce oraz kontrolować paski i napinacze, które mogą pękać.

Aby ograniczyć koszty, można wybrać części zamienne, które pasują zarówno do maszyn Volvo, Caterpillar, jak i JBC. Pomimo niższej ceny spełniają restrykcyjne normy wytrzymałościowe i jakościowe.    

Jak obniżyć koszty zakupu podzespołów i części do maszyn budowlanych?

Podzespoły i części do maszyn budowlanych są naprawdę drogie, jednak należy je regularnie wymieniać, tak aby nie doszło do całkowitego uszkodzenia sprzętu. Aby obniżyć koszty, nie trzeba wcale rezygnować z jakości, wystarczy zdecydować się na zamienniki części do maszyn budowlanych.

Za co odpowiadają tuleje w koparkach?

Tuleje powinny być wykonane z naprawdę mocnych materiałów, które są odporne na obciążenia. Przede wszystkim te cylindryczne elementy pełnią kluczową rolę pomiędzy ruchomymi częściami koparki. Zapewniają jej płynne działanie, a także redukują częstotliwość tarcia.

Jakie koparki najlepiej sprawdzają się w trudnych warunkach pogodowych?

Należy wybierać koparki, które dostosowane są do warunków zarówno pogodowych, jak i rodzaju podłoża. Najlepiej sprawdzą się modele gąsienicowe, które poruszają się nawet po bardzo grząskim czy też nierównym terenie, a przy tym pozwalają na wykonanie naprawdę dużych wykopów.