Sekrety części do koparek i ładowarek CAT – sprawdź części zamienne

Sekrety części do koparek i ładowarek CAT – sprawdź części zamienne

Koparki to sprzęty niezbędne we wszelkich pracach ziemnych na budowie. Dzięki nim możliwe jest sprawne wykopanie wykopu pod fundament, a także choćby szambo czy elementy przydomowej oczyszczalni ścieków. Bardzo popularnym wyborem są koparki Caterpillar. Częsta i intensywna eksploatacja sprawia, że części szybciej się zużywają. Tu pojawia się pytanie, czy należy wybierać elementy zamienne czy oryginalne?

Spis treści:

Koparki Caterpillar – które części zużywają się najszybciej i co ma wpływ na ich zużycie? 

W pracach budowlanych nie można pozwolić sobie na przestoje, zwłaszcza jeśli prace ziemne wykonywane są w miesiącach jesiennych, czy w przypadku sprzyjającej aury – w miesiącach zimowych. Obecnie można z wyprzedzeniem śledzić prognozy, jednak jak wiadomo, pogoda bywa nieprzewidywalna, zatem nawet gdy temperatura zimą jest na plusie, to z pracami trzeba się spieszyć, bo nie może dojść do zawilgocenia fundamentów przed ich związaniem, ale i po ich wykonaniu. Koparki Caterpillar są wykorzystywane na budowie przez cały rok do różnorodnych prac ziemnych. Na zużycie łyżki do koparki czy lemieszy do koparek ma wpływ nie tylko rodzaj podłoża, jego twardość czy zawartość, ale i sposób pracy operatora, częstotliwość wykonywanych konserwacji czy też sposób przechowywania sprzętu na budowie, gdy panują niesprzyjające warunki atmosferyczne bądź prace nie są prowadzone.

Uszkodzeniu mogą ulec zęby łyżki, ale również sama łyżka może zostać uszkodzona czy zniekształcona. Może być to spowodowane np. niewłaściwym dobraniem łyżki do wykonywanej pracy. Wtedy trzeba wymienić cały element.  Zmienna aura czy nieodpowiednie przechowywanie sprzętu ma wpływ także na szyby do koparek, które pod wpływem zmiennej temperatury, a także uderzenia mogą pękać. Zużyciu mogą ulec także gąsienice gumowe, części silnikowe, przekładnie, sprzęga. Te i inne części do maszyn budowlanych można zawsze wymienić na oryginalne albo zamienne. 

Elementy zamienne do koparek Caterpillar czy oryginalne – co wybrać? 

W przypadku części oryginalnych często należy czekać na ich sprowadzenie, a w przypadku starszych maszyn mogą być trudności w znalezieniu oryginalnych części. Ze względu na czas, ale i wygodę warto zatem zdecydować się na części zamienne do maszyn budowlanych. Wśród nich można znaleźć także filtry do maszyn budowlanych, które będą odpowiednie do koparek Caterpillar. Najbardziej podatne na zużycie są napędowe filtry do koparki, a także filtry powietrza i przeciwpyłowe. Dzięki ich wymianie można wydłużyć eksploatacje danego urządzenia i oszczędza się, zapobiegając większym awariom, które mogą skutkować koniecznością wymiany całego napędu, silnika czy modułów sterowania. Jeżeli chodzi o częstotliwość wymiany filtrów, należy sugerować się zaleceniami producenta danej maszyny. Niemniej jednak w przypadku filtrów paliwa oraz powietrza zwykle należy to robić co 1000 motogodzin w przypadku nowszych maszyn i co 500 motogodzin w przypadku tych starszych.

Z kolei, jeśli chodzi o filtry oleju, czas ten wynosi 500 motogodzin w przypadku nowszych koparek i 250 mth w odniesieniu do starszych modeli. Wszystko to sprawia, że koszty eksploatacji rosną. Wymiana filtrów na oryginalne wiąże się ze sporymi kosztami, warto więc skorzystać z zamienników, dzięki którym można zaoszczędzić. Jednocześnie należy zaznaczyć, że zastosowanie wysokiej jakości filtrów dostępnych w ofercie POL-PARTS sprawia, że właściwości sprzętu nie ulegną pogorszeniu, podobnie nie skróci się czas jego eksploatacji. Filtry paliwa posiadają bowiem zabezpieczenia w formie oplotu, które chronią fałdy materiału filtrującego przed zniekształceniem pod wpływem ruchu paliwa wewnątrz filtra. Filtry do maszy budowlanych posiadają również pozostałe zamienniki np. filtry hydrauliczne, także posiadają odpowiednią budowę zapobiegającą przedostawaniu się niepożądanych cząstek. Kompatybilność ze stosowanym modelem koparki dotyczy także innych części zamiennych do koparek Caterpillar. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zamiennika szyby do koparki Caterpillar? 

Wyróżniamy szyby do koparek laminowane i hartowane. Te pierwsze chronią operatora przed skaleczeniem odłamkiem szkła przy uszkodzeniu szyby, gdyż składają się z dwóch tafli szkła zespolonych folią, która utrzymuje szybę w ramie w przypadku uszkodzenia. Szyby hartowane są z kolei bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto pękają w formie pajęczynki, co sprawia, że nie rozpadają się na większe kawałki w przypadku uszkodzenia. Chcąc zwiększyć odporność szyby na pękanie, w przypadku powstania rys czy pęknięcia, warto wymienić szybę na zamiennik ze szkła hartowanego. Szybę należy dobrać tak, by zapobiec jej zbyt dużemu naprężeniu, a także nieszczelnościom. Oczywiście trzeba ją dobrać do modelu maszyny.