Szyby do koparek – jakie rodzaje szyb wyróżniamy?

Szyby do koparek – jakie rodzaje szyb wyróżniamy?

Spis treści

Szyby do koparek to bardzo ważne części tych maszyn, które gwarantują operatorowi dobrą widoczność w trakcie pracy. Oczywiście warunkiem jest to by były czyste i nieuszkodzone. Warto dowiedzieć się, jakie wyróżniamy szyby do koparek. Ta wiedza pozwoli dopasować odpowiednią szybę do zakupionej lub wydzierżawionej maszyny budowlanej, gdy ta zostanie uszkodzona. Ponadto podpowiemy, jak unikać takich uszkodzeń.

Dlaczego szyba do koparki powinna być w dobrym stanie technicznym?

Operator koparki w trakcie pracy musi mieć dobrą widoczność zarówno na łyżkę, którą manewruje lub usuwając z ziemi kamienie, korzenie i inne niepożądane elementy. Uszkodzona, porysowana szyba powoduje powstawanie refleksów świetlnych, które oślepiają operatora, przez to może stanowić realne zagrożenie w trakcie wykonywania prac budowlanych, rozbiórkowych czy przy przesypywaniu urobku.
Przede wszystkim te zagrożenia mogą dotyczyć innych osób znajdujących się na budowie w pobliżu koparki, ale w skrajnych przypadkach nawet samego operatora. Powinien on zatem zachować szczególną ostrożność, aby nie doszło do uszkodzenia szyby na skutek uderzenia, np. gałęzi drzewa znajdującego się na terenie budowy. Musi uważać na spadający gruz i kamienie, zarówno te pochodzące z łyżki do koparki, jak i z innych prac prowadzonych na budowie. Musi także dbać o odpowiednie garażowanie koparki, by nie była narażona na czynniki atmosferyczne, czy mycie szyby koparki i jej właściwe rozmrażanie w okresie jesienno-zimowym. Wszystkie te czynności mogą zapobiec uszkodzeniom szyby. Jednak duże znaczenie ma rodzaj szyby do koparki – warto je poznać!

Jakie wyróżniamy rodzaje szyb do koparek? Kiedy należy je wymieniać?

Jakie szyby do koparki wyróżniamy?

Otóż zasadniczo wyróżniamy szyby laminowane, zwane też szybami VSG, a także szyby hartowane. Te pierwsze składają się z dwóch tafli szkła zespolonych ze sobą folią. W przypadku uszkodzenia szyba nie rozpada się na drobne kawałki i zwykle pozostaje w ramie. To właśnie folia powoduje, że nie dochodzi do rozsypania się szkła. Niemniej jednak szyby laminowane są bardziej podatne na uszkodzenia od szyb do koparek hartowanych

Takie polecane są wśród części do koparek Volvo. Są odporniejsze na wyginanie i uderzenia. Nawet gdy spadnie na nie konar mogą to wytrzymać dzięki swojej elastyczności. Gdy się tłuką, pękają w formie pajęczyny, natomiast nie rozsypują się na większe kawałki, nie ranią operatora. Warto wiedzieć, że z wymianą szyby do koparki nie należy czekać aż ta całkowicie pęknie. Gdy już pojawią się widoczne rysy na szybie, to już znak, że należy ją wymienić. To właśnie rysy powodują powstawanie uciążliwych refleksów, oślepiających operatora. Nie ma zatem żartów i mocno zarysowaną szybę trzeba wymienić.

Szyby do koparek – co jeszcze warto wiedzieć?

Jeżeli operator nie zauważył pęknięcia, ale jednak ma znacznie ograniczone pole widzenia przez oślepiające światło, to bez wątpienia szyba musi zostać poddana dokładniejszym oględzinom. Operator każdego dnia przy sprawdzaniu stanu technicznego pojazdu nie powinien zapomnieć o zweryfikowaniu stanu szyby w koparce. Gdy już stwierdzi się uszkodzenie, pozostaje dylemat: czy kupić szybę oryginalną, czy też zamiennik?

Warto podkreślić, że części zamienne do maszyn budowlanych mogą być wysokiej jakości. Często są to szyby polskiej produkcji charakteryzujące się bardzo dobrymi parametrami technicznymi. Jeżeli koparka nie jest na gwarancji i nie ma konieczności stosowania szyb oryginalnych, można zdecydować się na zamiennik. Oczywiście w ten sposób można nieco zaoszczędzić. Trzeba jednak pamiętać o prawidłowym zamontowaniu takiej szyby w ramie. Całkowicie odradzamy montaż szyby używanej. Może się okazać, że taki egzemplarz jest porysowany i szybko będzie wymagał wymiany, zatem wysiłek i poniesiony koszt nie będzie miał w tym przypadku sensu.

Dlaczego warto skorzystać z usług firmy Pol-Parts oferującej części do maszyn budowlanych?

Istotne znaczenie ma staranne, odpowiednie zamontowanie szyby w ramie. Warto zdecydować się na usługi firmy Pol-Parts, która oferuje części do maszyn budowlanych. W ten sposób można dobrać odpowiednią szybę do rodzaju i marki koparki. Jeżeli nie ma się doświadczenia w wymianie szyb, lepiej skorzystać z usług fachowców, aby zapobiec przedostawaniu się do wnętrza wody i zbyt dużym naprężeniom szyby. Warto wejść na nasz sklep internetowy i zapoznać się ze szczegółową ofertą. Oferujemy kompleksowe doradztwo w zakresie doboru szyb, ale i innych części do maszyn budowlanych. Dysponujemy częściami wiodących producentów i zawsze dostarczamy najlepszej jakości części na plac budowy tak szybko, jak to możliwe.