Szyby do koparek – najczęstsze przyczyny uszkodzeń

Szyby do koparek – najczęstsze przyczyny uszkodzeń

Spis treści:

Szyby to jedne z najbardziej narażonych na uszkodzenia elementów koparki. Jakie czynniki szczególnie sprzyjają ich usterkom?

Warunki, w których pracują koparki są dalekie od łatwych. Spadające kamienie, wiszące nisko gałęzie, wystające elementy budynków lub gradobicie to tylko niektóre z czynników, które mogą spowodować uszkodzenie poszczególnych podzespołów maszyny. Jeden z tych, które w największej mierze są narażone na awarie to z pewnością szyba. Jej usterki w skrajnych przypadkach mogą stanowić zagrożenie dla operatora, częściej jednak znacznie „tylko” utrudniają lub uniemożliwiają jego pracę.

Za uszkodzenia szyb do koparek mogą odpowiadać najróżniejsze przyczyny. Dobry operator powinien znać przynajmniej te, które najczęściej odpowiadają za przymusowe przerwy w pracy maszyny. Taka wiedza pozwoli mu uniknąć potencjalnie niebezpiecznych sytuacji i tym samym do minimum skrócić czas, gdy koparka będzie niezdatna do użytku. W tym artykule wyjaśniamy, jakie są najczęstsze przyczyny uszkodzeń szyb w koparkach oraz które ich rodzaje są na nie narażone w największym stopniu.

Rodzaje szyb do koparek. Które najczęściej ulegają uszkodzeniom?

Podatność szyby do koparek na uszkodzenia w dużej mierze zależy od jej budowy. W kabinach współczesnych maszyn budowlanych znajdziemy przede wszystkim:

  • szyby laminowane (VSG) – każda z nich składa się tak naprawdę z dwóch szyb o mniejszej grubości. Te połączone są ze sobą specjalną folią, która w razie uszkodzenia utrzymuje odłamki w ramie i zapobiega zranieniu operatora lub osób postronnych. Laminowane szyby do koparek to rozwiązanie budżetowe, cechujące się mniejszą wytrzymałością niż ich hartowane odpowiedniki. W maszynach z zamontowanymi szybami VSG uszkodzenia zdarzają się szczególnie często;
  • szyby hartowane – w porównaniu do modeli laminowanych, szyby hartowane są dużo bardziej odporne nie tylko na stłuczenie, ale też naprężenia. W razie rozbicia, powstaje wiele małych odłamków nieraniących operatora.

Szyby do koparek. Jakie czynniki najczęściej powodują ich uszkodzenie?

Awarie szyb do koparek są placu budowy właściwie nieuniknione. Wiedząc jednak, jakie czynniki najczęściej za nie odpowiadają, operator może – przynajmniej w sporej części – ich uniknąć. Do najważniejszych przyczyn uszkodzenia szyb w koparkach zaliczyć należy na pewno:

  • spadający gruz i kamienie – mogą one pochodzić zarówno z łyżki koparki, jak i prac prowadzonych ponad nią. By zmniejszyć to ryzyko, operator powinien zachować szczególną ostrożność;
  • wystające konary i części budynków – tym kolizjom również w dużej mierze można zapobiec poprzez ostrożne manewrowanie maszyną;
  • wahania temperatur – szczególnie często zdarzają się wiosną oraz jesienią. Gwałtowne zmiany mogą powodować naprężenia szkła, które w ich wyniku pęka. Sposobem na uniknięcie tego typu problemów jest garażowanie koparki w zamkniętym, wyposażonym w termoizolację lub ogrzewanie, pomieszczeniu;
  • niewłaściwe rozmrażanie – do uszkodzenia może doprowadzić także polewanie zamrożonej szyby gorącą wodą;
  • opady atmosferyczne – chodzi tu przede wszystkim o gradobicie. Ryzyko będzie dużo mniejsze, jeśli w przypadku załamania pogody prace zostaną przerwane, a koparka, kiedy nie będzie używana, znajdzie się pod dachem.

W przypadku zauważenia uszkodzenia szyby, należy podjąć jak najszybsze działanie. Na polparts.pl znajdziemy wysokiej jakości szyby do wielu koparek i maszyn budowlanych. Bezzwłoczna wymiana pozwoli nie tylko uniknąć problemów związanych z jej całkowitym pęknięciem, ale też zapobiegnie powstawaniu refleksów świetlnych ograniczających operatorowi widoczność.