Szyby do koparek – podstawa bezpieczeństwa operatora i innych osób pracujących na budowie

Szyby do koparek – podstawa bezpieczeństwa operatora i innych osób pracujących na budowie

Spis treści:

Na placach budowy oraz innych miejscach, w których na co dzień używany jest ciężki sprzęt, konieczne jest zadbanie o bezpieczeństwo. Oprócz wyposażenia zwykłych pracowników dobrze jest również pamiętać o bezpieczeństwie osób obsługujących ciężkie maszyny takich jak operatorów koparki. Te wielozadaniowe urządzenia muszą być cały czas sprawne i dotyczy to zarówno skomplikowanych, elektryczno-hydraulicznych części, jak i bardziej prozaicznych rzeczy pokroju szyby do koparek. Uszkodzenie tych rzeczy skutecznie ograniczenia widoczności operatora, co może doprowadzić do poważnego wypadku. Sprawdź, czy wybór i montaż szyby do koparki jest skomplikowany i na jaki rodzaj tego elementu warto się zdecydować.

Laminowane i hartowane szyby do koparek – czym się wyróżniają?

Koparka wykorzystywana jest zarówno przez ekipy zajmujące się budową, jak i wyburzaniem. Ta wielofunkcyjna maszyna umożliwia wykonywanie wielu różnych operacji, jednak ze względu na specyfikę pracy i gabaryty konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa operatorowi takiej koparki oraz innym osobom znajdującym się na placu. Z tego właśnie powodu tak ważne jest, by szyby do koparek były zawsze w jak najlepszym stanie. Element ten zabezpiecza operatora przed odłamkami gruzu. Co więcej, szyby do koparek utrzymane w dobrym stanie zapewniają doskonałą widoczność, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia poważnego wypadku.

W przypadku uszkodzenia szyby do koparek konieczna jest ich wymiana – na jaką jednak warto się zdecydować? Laminowane szyby do koparek (nazywane również szybami VSG) składają się z dwóch warstw szkła połączonych ze sobą folią. Sprawia to, że w wyniku stłuczenia czy innego uszkodzenia mechanicznego szyba do koparki utrzymuje się w ramie w jednym kawałku, zwiększając tym samym bezpieczeństwo operatora. Szyby hartowane rozpadają się z kolei na wiele małych elementów (nie są one groźne dla człowieka), jednak są znacznie bardziej żywotne i odporne na zarysowania czy innego rodzaju uszkodzenia.

Laminowane i hartowane szyby do koparek oraz inne części maszyn – sprawdź oferty na Polparts.pl.

Szyby do koparek – kiedy wymienić?

Od tego, jak sprawna jest koparka zależy bezpieczeństwo operatora oraz innych osób znajdujących się na placu budowy. Dlatego właśnie szyby do koparek dobrze jest wymienić od razu, gdy pojawią się na nich uszkodzenia utrudniające widoczność. Nawet drobne pęknięcie stanowić będzie słabość konstrukcyjną całej szyby do koparki, co podczas pracy doprowadzić może do poważnego wypadku.

Wymiana szyby do koparki – samodzielnie czy z udziałem serwisu?

Montaż nowej szyby do koparki może wydawać się prostym zadaniem, jednak ze względu na wielkość i delikatność tego elementu, poprawnie przeprowadzana wymiana wymaga użycia profesjonalnych narzędzi. Oprócz przyssawki służącej do podtrzymania nowej szyby do koparki, dobrze jest również mieć przy sobie stalową linkę, dzięki której łatwiej będzie można usunąć fragmenty starej osłony.

Koszt związany z zakupem tego typu elementów zazwyczaj przewyższa opłatę na rzecz profesjonalnego serwisu zajmującego się wymianą szyb do koparek, dlatego dobrze jest zdać się na umiejętności specjalistów, którzy zadbają o poprawny montaż.