Tuleje i sworznie do koparek oraz ładowarek – czy są problematycznymi częściami?

Tuleje i sworznie do koparek oraz ładowarek – czy są problematycznymi częściami?

Spis treści:

Mimo że maszyny budowlane są ogromnych rozmiarów, o ich sprawności często decydują niewielkie części. Tuleje wraz ze sworzniami odpowiadają za połączenie i podtrzymanie poszczególnych elementów, przez co działają na nie spore obciążenia. Razem z niekorzystnymi warunkami panującymi na placu budowy sprawiają one, że te części dość szybko ulegają zużyciu. Dlatego tak ważne jest to, by właściciel i operator koparki stale monitorowali ich stan i w razie konieczności jak najszybciej wymienili.

Tuleje do koparek – jakie mają znaczenie? Części do maszyn budowlanych

Tuleje do koparek mają postać zbliżoną do wydłużonego pierścienia lub po prostu krótkiej rurki. Są one stosowane we wszystkich miejscach połączeń poszczególnych elementów oraz tam, gdzie są zamontowane do podwozia. Ich konkretne zastosowanie zależy od lokalizacji. W układzie roboczym odpowiadają one za stabilność ruchów ramienia oraz płynne działanie. W podwoziu są zaś montowane w celu minimalizacji wibracji, naprężeń i tarcia (to ostatnie możliwe jest dzięki odpowiedniemu smarowaniu wewnętrznej części).

Tuleje, jako części do maszyn budowlanych, mają ogromne znaczenie dla sprawności koparki. Są też używane w miejscach, w których działają na nie spore obciążenia i siły tarcia. To z kolei sprawia, że w naturalny sposób dochodzi do ich wycierania, wyrabiania i pękania, co prowadzi do unieruchomienia całej maszyny, a nawet zagrożenia dla operatora i osób postronnych. Takich problemów można jednak uniknąć dzięki regularnym przeglądom wszystkich tulei.

Jak wybrać odpowiednie tuleje do koparek?

Jak wybrać tuleje do koparki?

Zarówno w zawieszenie, jak i układ roboczy koparki to skomplikowane konstrukcje, w których każdy milimetr wymiaru elementów decyduje o możliwości ich użycia i poprawnym działaniu. Dlatego wybierając tuleje do koparek, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich kompatybilność z naszą maszyną i wymiary. Poza tym ważna jest jakość tych elementów. Powinny być wykonane z wytrzymałych materiałów takich jak wysokogatunkowa stal.

Sworznie do koparek – do czego służą?

Blisko związaną z tulejami kategorią części są sworznie. To równie niewielkie elementy w kształcie walców współpracujących z tulejami – działają w ich środku. Właśnie one są odpowiedzialne za przenoszenie obciążeń wewnątrz tulei. Ze względu na duże tarcie o ściany tulei, sworznie do koparek są narażone na szybkie zużycie. Podobnie jak same tuleje, powinny więc być stale kontrolowane i bezzwłocznie wymieniane w razie konieczności.

łyżka do koparki, lemiesze do łyżek, części do łyżek

Gdzie szukać najlepszych sworzni do koparek?

Tuleje i sworznie do koparek to elementy niewielkich – w skali całej maszyny – rozmiarów, ale o ogromnym znaczeniu. Dlatego muszą być idealnie dopasowane do konkretnego modelu i cechować się najwyższą jakością wykonania. Szukając tych części, warto więc postawić na ofertę sprawdzonych dystrybutorów. Firma Pol-Parts nie tylko gwarantuje tuleje i sworznie z najlepszej stali, ale też zapewnia fachowe doradztwo w doborze odpowiednich elementów do danej maszyny. Zakupy można zrobić online na naszej stronie internetowej -> SKLEP lub stacjonarnie w Kielcach na ul. IX Wieków 6/21.

Sprawdź również pozostałe artykuły: