Wszystko, co musisz wiedzieć o łyżkach i lemieszach do koparek

Wszystko, co musisz wiedzieć o łyżkach i lemieszach do koparek

Żeby koparka mogła działać bez zarzutu, pomagając w wykonywaniu wymagających zadań, powinna być wyposażona w odpowiednio dopasowaną łyżkę i lemiesz. Aby tak właśnie było, musimy wiedzieć o nich wszystko, co istotne. I właśnie w poniższym artykule objaśnimy te zagadnienia!

Łyżka w koparce – jakie ma znaczenie?

Koparka w akcji wygląda jak maszyna, której nic nie jest w stanie przeszkodzić. I tak istotnie jest, lecz musi być wyposażona w swój najważniejszy oręż, a więc odpowiednio dopasowaną łyżkę. To właśnie łyżka w koparce decyduje o efektywności pracy maszyny, dlatego trzeba ją dobrać zależnie od tego, jakie prace są do wykonania. Jako że koparki to maszyny wszechstronne, używane do szeregu różnych zadań, łyżki koparkowe mają wiele zastosowań. Mogą być wykorzystane do budowy budynków, ich wyburzenia, wykopów, remontów dróg itp., dlatego też są różne rodzaje łyżek do koparki, które właśnie teraz poznamy. 

Rodzaje łyżek w koparce

Jakie rodzaje łyżek wyróżniamy?

  • Jedną z nich jest łyżka do skarpowania, bardzo często wybierana niezależnie, czy mowa o dużych koparkach, czy minikoparkach. Wymieniamy tu dwa rodzaje łyżek – sztywną, którą łatwo dostosowuje się do różnych maszyn, jak i hydrauliczną, wyposażoną w specjalny siłownik, dzięki czemu może sprawnie zbierać różne materiały. Koparka skarpowa jest bardzo chętnie używana do wielu zadań, a dobrze dopasowana łyżka to podstawa. 
  • Kolejnym rodzajem jest łyżka podsiębierna, nierzadko wchodząca w skład podstawowego wyposażenie koparek i minikoparek. Ta łyżka do koparki jest szczególnie przydatna do transportowania materiałów na różne poziomy budowli. Nieprzypadkowo wykorzystywana jest najczęściej do pracy przy wykopach, gdzie współpracuje z innymi pojazdami odpowiedzialnymi za wywóz urobku. 
  • Łyżka ażurowa ma jeszcze inne zadanie – służy do wstępnej segregacji kruszywa oraz gruzu. Wybierana do prac wyburzeniowych i budowlanych. Przeważnie używa się łyżki otwartej, lecz czasem wybór pada na wersję otwieraną, tzw. wersja krokodyl. 
  • Następny rodzaj – łyżka chwytakowa, to w zgodzie z jej nazwą, narzędzie pozwalają na przenoszenie materiałów na placu budowy. Muszą mieć wzmocnioną konstrukcję za pomocą takich elementów, jak żebra środkowe, przetłocznie oraz belki wzmacniające. 
  • Kolejne z nich to: łyżka krusząca, która służy do kruszenia różnych twardych materiałów, jak beton czy skały; łyżka przesiewająca, zapewniająca dokładną preselekcję materiałów, które pochodzą z różnych wyburzeń itp.; łyżka rozdrabniająco-przesiewająca, która umożliwia jednoczesne przesiewanie oraz rozdrabnianie materiałów. 

Łyżka do koparki – jak ją dobrać?

Poznaliśmy już wszystkie rodzaje łyżek do koparki, czas teraz dowiedzieć się, jak je dobrać, zwracając uwagę na kluczowe czynniki. Ma to ogromne znaczenie, nie tylko pod względem efektywnego, ale i bezpiecznego prowadzenia prac budowlanych. 

Pierwsze co należy zrobić to określić, w jakiej maszynie mamy zamontować łyżkę, ponieważ wiele zależy od tego, czy ma ona zostać dopasowana do koparki tradycyjnej, koparko-ładowarki, czy do minikoparki. Zależnie od tego, musi mieć inne parametry. Liczy się więc tu odpowiednia kompatybilność.

Kolejnym kluczowym czynnikiem jest pojemność łyżki do koparki, którą należy dobierać do danego zadania. Zasada jest tu dość prosta – jeśli mamy wykonać precyzyjne czynności, łyżka powinna być możliwe mała. Parametrem mogącym tu pomóc jest tzw. współczynnik napełnienia. Zależy nie tylko od wielkości łyżki, ale też sposobu jej budowy, jak również typu koparki, rodzaju gruntu oraz wysokości ściany wykopu. Choć pojemność łyżki jest tu kluczowa, oceńmy też inne ważne elementy, jak konstrukcja, długość ramienia, udźwig i waga. 

O czym trzeba dodatkowo pamiętać? Na pewno o tym, że korzystając z większej łyżki, dźwigamy większą objętość, a to przekłada się na inne parametry, jak na przykład siła hydrauliczna potrzebna do podniesienia wysięgnika oraz ramienia. To jednocześnie pokazuje, że choć większy model może pozytywnie wpłynąć na efektywność prac, generuje jednocześnie większe koszty, między innymi przez zużycie energii. Dlatego też dopasowanie łyżki do koparki to umiejętność odnalezienia równowagi między dwoma kluczowymi aspektami – jej rozmiarem a wymaganiami związanymi z daną pracą. 

Lemiesze w koparkach – jakie są rodzaje? Jak je dobrać?

Lemiesze do koparek są niezwykle ważną częścią okalającą front łyżki, przez co przyjmują pierwsze uderzenie, gdy łyżka uderza w grunt. Lemiesze do łyżek muszą więc być odpowiednio dopasowane. Zależy to jednak w głównej mierze od danego projektu budowlanego, z jakim mamy do czynienia. Przykładowo, gdy koparka pracuje z luźną ziemią, lepiej sprawdzają się lekkie lemiesze. W innym wypadku, jak podłoże jest twarde, lemiesze koparki powinny być wzmocnione. Niezależnie jednak od tego, do jakiej pracy będą nam służyć, pewne jest, że lemiesze muszą być wykonane z mocnych, odpornych na silne uderzenia materiałów. Bardzo dobrze zdają egzamin lemiesze wykonane ze stali poddawane procesowi hartowania. Oferowane są też lemiesze o zwiększonej grubości, czyli takie, w których zastosowano wysokowęglanową lub manganową stal. 

Wymienić można trzy podstawowe rodzaje lemieszy: jednostronne, dwustronne przykręcane i modele half-arrow.

  • Lemiesze jednostronne są jednymi z chętniej wybieranych. Cechują się dużą wytrzymałością, ponieważ są wykonane ze stali o twardości na poziomie 500HB. Dzięki temu można je wykorzystać w wielu miejscach, nie tylko na placu budowy, ale też w kopalniach czy kamieniołomach. 
  • Lemiesze dwustronne przykręcane są powszechnie używane w łyżkach skarpowych i kopiących. Są bardzo łatwe w wymianie, gdyż przykręca się je do bazowego lemiesza, co sprawia, że montaż i demontaż przebiega bardzo szybko oraz sprawnie.
  • Lemiesze half-arrow, określane też jako półstrzałkowe, mają wydłużoną krawędź tnącą, dzięki czemu można nimi przycinać i łamać twarde materiały, jak skała czy beton. Pasują one szczególnie do koparek kołowych i gąsienicowych. 

Mając taką wiedzę, łatwiej nam będzie dobrać odpowiednią łyżkę i lemiesz, z uwzględnieniem najważniejszych czynników!

Pojemność łyżki – co nam mówi ten parametr?

Chcąc wykonać precyzyjne czynności, łyżka powinna być możliwe mała. Jeśli zaś musimy wywieźć duże ilości materiału, sprawdzają się większe łyżki.

Co nam mówi „złota zasada” dopasowania łyżki do koparki?

Mówi, że najważniejsze jest odnalezienie równowagi między dwoma kluczowymi aspektami – jej rozmiarem a wymaganiami związanymi z daną pracą.

Jakie rodzaje lemieszy są dostępne?

Wymienić można trzy podstawowe rodzaje lemieszy: jednostronne, dwustronne przykręcane i modele half-arrow.