Wszystko, co musisz wiedzieć o wymianie łyżki do koparek

Wszystko, co musisz wiedzieć o wymianie łyżki do koparek

Spis treści:

Nasza firma POL-PARTS jest działającym od wielu lat przedsiębiorstwem oferującym części do maszyn budowlanych. Oferujemy nie tylko najwyższej jakości części zamienne do koparek, ale posiadamy również gruntowną wiedzę dotyczącą wszelkich zagadnień z nimi związanych. W poniższym materiale przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące łyżek do koparek.

Dlaczego łyżka do koparki wymaga częstej wymiany?

Łyżka do koparki należy do tych elementów koparek, które są narażone na bezpośredni kontakt z czynnikami ryzyka. Między innymi: kamieniami znajdującymi się w pokładach piachu, czy korzeniami drzew z ziemi. Sprawia to, że części do maszyn budowlanych szybciej się zużywają, niż gdy ma to miejsce np. w przypadku części samochodów osobowych. Niemal wszystkie zewnętrzne części do maszyn budowlanych (szyby, łyżki, gąsienice, etc.) są narażone na szybką eksploatację. Dlatego konieczny jest bieżący przegląd ich stanu technicznego oraz regularna konserwacja.

części do koparek oraz ładowarek, części zamienne do maszyn

Łyżka do koparki – gdzie kupić nową?

Aukcje internetowe? Lokalny market? Od znajomych? Możliwości jest wiele, trzeba jednak pamiętać, że zakup części do maszyn budowlanych od zaufanych dostawców daje nam gwarancję wysokiej jakości produktu, a nawet możliwość zwrotu czy serwisu. Dodatkowo każdy pracownik sklepu z częściami maszyn ma odpowiednią wiedzę, aby zawsze służyć pomocą i doradztwem. Więc gdzie szukać łyżki do koparki? My oczywiście zachęcamy do odwiedzenia sklepu internetowego POL-PARTS.

Kiedy należy wymienić łyżkę do koparki?

Łyżkę do koparki należy wymieniać zawsze wtedy, kiedy zauważymy uszkodzenia lub zaokrąglenia zębów. Koszt tego zabiegu technicznego nie jest wysoki, jest jednak nieodzowny do utrzymania wysokiego standardu pracy urządzenia. Wymiana łyżki do koparki jest koniecznością również wtedy, gdy wystąpią jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne i ubytki. W przeciwnym razie sprzęt będzie narażony na wystąpienie korozji, a to utrudni pracę koparki i narazi nas na niebezpieczeństwo.

Gdzie wymienić łyżkę do koparki? Czy można zrobić to samodzielnie, czy trzeba udać się do specjalisty?

Gdzie wymienić łyżkę do koparki?

Oczywiście, nie każdy z nas jest znawcą w temacie wymiany części do maszyn budowlanych. Jednak podstawy wiedzy o swoim sprzęcie pozwala na to, aby łyżkę w koparce wymienić samodzielnie, za pomocą odpowiednich przycisków w koparce. Nie ma nic w tym złego, jeśli zgłosimy się o pomoc do profesjonalistów – zyskujemy wtedy gwarancję, że wszystko zostało poprawnie zamontowane, a w razie problemów możemy zgłosić się na poprawki.

Na co należy uważać wymieniając koparkę?

Przy wymianie koparki należy pamiętać przede wszystkim o upewnieniu się co do stanu technicznego urządzenia. Jeżeli decydujemy się na zakup używanej maszyny, musimy bezwzględnie:

  • sprawdzić stan techniczny maszyny – zwłaszcza ramy i wysięgnika, podwozia oraz stan czystości urządzenia;
  • dokonać szczegółowej kontroli komponentów wewnętrznych – okablowania, sprawdzić, czy nie doszło do wycieku paliwa, akumulatora, skontrolować stan kabiny oraz układ hydrauliczny;
  • przetestować wydajność pracy koparki – przy uruchamianiu i wyłączaniu urządzenia przekonać się, czy występują jakiekolwiek nietypowe hałasy mogące być oznaką zaistnienia nieprawidłowości, sprawdzić stan każdego osprzętu podłączonego do koparki, jego jakość, stopień zużycia i kompatybilność z urządzeniem, oraz upewnić się, że akcesoria i funkcje działają prawidłowo.

Oprócz tego ważne są takie kwestie jak:

  • historia maszyny – dane, ile lat ma koparka i ile przepracowała godzin;
  • funkcje bezpieczeństwa i zgodność z obowiązującymi przepisami;
  • rok i model – jest to ważne, ponieważ w przypadku, gdy maszyna okaże się bardzo stara, części zamienne do koparek tego samego typu, jak zakupiona przez nas, mogą być trudne trudne do kupienia;
  • analiza porównawcza – upewnienie się, czy sprzedawca pominął informacje o jakiekolwiek widocznych uszkodzeniach takich elementów, jak części zamienne do koparek, oraz czy do koparki dołączona jest kompletna dokumentacja, a także instrukcja obsługi;
  • gwarancja i wsparcie – warto na koniec spytać sprzedawcę, jakiego rodzaju oferuje gwarancje i opiekę posprzedażną.
części zamienne do maszyn oraz koparek, dostawca części do maszyn

Zęby do koparek – najważniejszy element łyżki

Inną bardzo ważną kwestią jest odpowiednie dopasowanie zębów do koparek – gwarantuje to bowiem prawidłowy przebieg pracy urządzenia. Zęby są stalowymi elementami montowanymi w miejscach roboczych koparki. Dzięki nim można dokonywać wykopów w ziemi – ponadto ułatwiają nabieranie i przesuwanie urobku. Prosta budowa tych komponentów umożliwia łatwą, jak i szybką wymianę fragmentów zużytych.

Aby koparka służyła nam jak najlepiej i jak najdłużej, kluczowy jest wybór odpowiedniego rodzaju zębów. Muszą być one dopasowane do konkretnego modelu koparki oraz do typu pracy przez nią wykonywanej. Informacje na temat osprzętu powinny zawsze być umieszczone w instrukcji obsługi koparki. Najlepiej oczywiście decydować się na zęby do koparek polecane przez samego producenta. Choć części zamienne do maszyn budowlanych nie muszą być gorszej jakości niż części oryginalne – wystarczy postawić na zaufanych producentów na podstawie opinii użytkowników. Części zamienne do maszyn budowlanych powinny być także poddawane testom niezawodności, aby w ten sposób zagwarantować klientom najwyższą jakość.

Przy wymianie należy sprawdzić też tuleje i sworznie do koparek – wysięg koparki jest bowiem częścią urządzenia najbardziej narażoną na przeciążenia. Poszczególne elementy wysięgu natomiast są połączone ze sobą za pomocą tulei i sworzni. Bardzo ważne zatem jest, aby tuleje i sworznie do koparek wykonane były z odpowiednich materiałów i poddane właściwej obróbce mechaniczno–cieplnej. Ponadto komponenty używane do tego połączenia powinny być wykonane z najwyższej jakości materiałów.