Wymiana szyby do koparki? Sprawdź jak się za to zabrać!

Wymiana szyby do koparki? Sprawdź jak się za to zabrać!

Spis treści:

Wybierając szyby do koparek, należy zachować dużą staranność. Niezbędna będzie również wiedza na temat ich rodzajów tych elementów oraz zasad wymiany. Najważniejsze informacje przedstawiamy poniżej.

Szyba do koparki to bardzo ważny, chociaż często nieco lekceważony przez operatorów element maszyny. Wielu z nich zwraca na nią uwagę dopiero w momencie, gdy ulegnie uszkodzeniu. Tymczasem jej jakość oraz stan techniczny bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo na placu budowy oraz efektywność pracy.

To od szyby zależy, czy operator będzie odpowiednio chroniony przed niekorzystnymi czynnikami. Chodzi przede wszystkim opady atmosferyczne, wiatr, nisko wiszące gałęzie oraz elementy konstrukcyjne budynków lub spadające kamienie. Powinna ona też zapewnić odpowiednią widoczność, umożliwiając bezpieczne i wydajne działanie, a to w przypadku uszkodzonych szyb jest niemożliwe.

Szyby do koparek. Kiedy należy je wymieniać?

Nie istnieją żadne zalecenia co do częstotliwości wymiany szyby w koparce. Należy po prostu zrobić to w momencie, kiedy zauważymy – nawet niewielkie – oznaki uszkodzenia. By jednak było to możliwe, konieczne są regularne inspekcje wszystkich szyb. Każda głębsza rysa powinna być dokładnie sprawdzona. Często osłabia strukturę szyby, która prędzej czy później pęknie. Powodem do jej wymiany jest również płytkie, ale obejmujące sporą powierzchnię zarysowanie, pogarszające widoczność operatora.

Szyby do koparko-ładowarek – laminowane czy hartowane?

Dobra wiadomość jest taka, że nawet po rozbiciu szyby do koparko-ładowarek zwykle nie ranią operatora lub osób postronnych. Wynika to z ich specyficznej konstrukcji, zapobiegającej powstawaniu ostrych krawędzi i rozprysku odłamków. Taki efekt producenci osiągają, stosując jedną z dwóch technologii:

  • laminowanie: na szyby tego typu składają się dwie tafle szkła, pomiędzy którymi znajduje się foliowa membrana. Jej zadanie to utrzymywanie odłamków w razie jej rozbicia i zapobieganie zranieniu operatora lub osób znajdujących się w pobliżu. Wadą tego rozwiązania jest mała odporność szyb na zarysowania;
  • hartowanie: znacznie zwiększa wytrzymałość szkła, czyniąc je odpornym na pęknięcia w kontakcie z kamieniami lub gałęziami, rysowanie oraz wyginanie. W razie stłuczenia, szyba rozsypuje się na wiele małych odłamków o dość regularnych kształtach, które nie stanowią dużego zagrożenia dla ludzi.

Części zamienne do maszyn budowlanych – gdzie kupić?

Jeśli szyba się rozbije lub zauważymy na jej powierzchni uszkodzenia uniemożliwiające dalszą eksploatację, jedynym wyjściem jest jej wymiana. Ta może rodzić pewne problemy, które pojawiają się już na etapie poszukiwań dostawcy. Wybierając sklep oferujący części zamienne do maszyn budowlanych, warto wziąć pod uwagę różnorodność asortymentu. Im więcej marek sprzętu będzie obsługiwanych przez daną firmę, tym większe prawdopodobieństwo, że znajdziemy szyby odpowiednie do używanej przez nas maszyny.

Spore znaczenie ma też możliwość uzyskania fachowych porad. Dobrzy dystrybutorzy, po uzyskaniu szczegółowych informacji na temat danego urządzenia, są w stanie dobrać właściwy model, eliminując ryzyko nietrafionego zakupu i związanych z nim dłuższych przestojów w pracy.

Szyby do koparek – wymiana. Samodzielnie czy w serwisie?

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, by nowe szyby do koparek mocować samodzielnie. Na takie rozwiązanie warto zdecydować się zwłaszcza, kiedy transport urządzenia wiązałby się z dużymi problemami i kosztami. Należy jednak pamiętać, że wymiana elementu we własnym zakresie wymaga użycia specjalnych przyssawek, linki do usunięcia starej szyby oraz preparatów chemicznych służących do jego mocowania. Jeżeli ich nie posiadamy, konieczny będzie zakup, którego wartość może nawet przekroczyć koszt wykonania usługi na miejscu.


1. Jakie są kroki i procedura wymiany szyby w koparce?

Procedura wymiany szyby w koparce zazwyczaj obejmuje kilka kroków: demontaż starej szyby, oczyszczenie powierzchni, przygotowanie nowej szyby, zamontowanie nowej szyby oraz sprawdzenie szczelności i bezpieczeństwa po wymianie.

2. Czy można zastosować szybę zamienną do koparki?

Tak, istnieją szyby zamienne, które są dostępne na rynku. Ważne jest jednak, aby upewnić się, że szyba zamienna spełnia odpowiednie normy i jest zgodna z wymaganiami producenta koparki, aby zapewnić bezpieczne użytkowanie.

3. Co należy wziąć pod uwagę podczas wyboru nowej szyby do koparki?

Podczas wyboru nowej szyby do koparki warto uwzględnić kilka czynników, takich jak: model i markę koparki, odpowiednie normy i certyfikacje, jakość materiałów, grubość i trwałość szyby oraz możliwość jej montażu w danym modelu maszyny.