Co się stanie jeśli nie wymienisz filtrów w maszynie budowlanej na czas?

Co się stanie jeśli nie wymienisz filtrów w maszynie budowlanej na czas?

Prawidłowa eksploatacja i konserwacja maszyn budowlanych ma przełożenie na wyższą trwałość urządzeń. Regularne przeglądy i wymiany poszczególnych elementów w znaczący sposób wpływają na wydajność maszyn i możliwość bezproblemowego korzystania z nich w każdych warunkach. Filtry to szczególnie wrażliwe elementy, które na skutek użytkowania maszyn mogą ulec zanieczyszczeniu i tym samym utracić swoje pierwotne właściwości. Regularna kontrola stanu wszystkich filtrów i w razie konieczności wymiana, pozwala uniknąć wielu poważnych awarii, a także wpływa na większy komfort korzystania z maszyn budowlanych. Dowiedz się, czym grozi brak wymiany filtrów w maszynach budowlanych i jakie jeszcze elementy wymagają odpowiedniej pielęgnacji.

Skutki zanieczyszczenia filtrów w maszynach budowlanych

Skutki braku dbałości o maszyny budowlane i brak nadzoru nad filtrami może prowadzić do wielu bardzo poważnych awarii. W zależności od rodzaju filtra konsekwencje mogą być bardzo różne.

Filtry powietrza

W maszynach budowlanych z silnikami spalinowymi wykorzystywane są filtry powietrza. Odpowiadają za oczyszczanie powietrza doprowadzanego do silnika z kurzu, piasku oraz wielu innych zanieczyszczeń. Pełnią funkcję ochronną dla silników. Zanieczyszczony filtr przede wszystkim zdecydowanie mniej skutecznie oczyszcza powietrze doprowadzane do komory spalania. Mogą przedostawać się różne zanieczyszczenia i w skrajnych przypadkach może dojść nawet do uszkodzenia silnika. W efekcie konieczna będzie kosztowna naprawa, aby przywrócić pojazd ponownie do sprawności.

Filtry paliwa

W maszynach budowlanych obecne są także filtry paliwa. Odpowiadają za usuwanie zanieczyszczeń, które mogą znaleźć się w paliwie. Dzięki nim możliwe jest dostarczenie do silnika idealnie oczyszczonej mieszanki. W efekcie skutkuje to większą wydajnością urządzeń, a także wpływa na dłuższą żywotność silnika.

Filtry oleju

Filtry oleju są z kolei odpowiedzialne za oczyszczanie oleju wykorzystywanego przez silnik. Dzięki usunięciu wszelkich zanieczyszczeń można ochronić wewnętrzne elementy silnika przed korozją i nadmiernym ścieraniem.

Filtry hydrauliczne

Maszyny budowlane bardzo często są wyposażone również w filtry hydrauliczne. Odpowiadają one za oczyszczanie płynu hydraulicznego, który jest wykorzystywany przez różnorodne części do maszyn budowlanych. Wysokie zanieczyszczenie filtrów może skutkować spadkiem wydajności, a nawet uszkodzeniem poszczególnych elementów. Takie elementy jak łyżka do koparki mogą przestać pracować na skutek nieodpowiedniej filtracji oleju hydraulicznego.

Co zrobić, gdy filtry przestają spełniać swoje zadania?

W sytuacji, gdy zauważalny jest spadek wydajności maszyny budowlanej lub inne objawy mogące świadczyć o zanieczyszczonych filtrach, należy natychmiast podjąć odpowiednie działanie. W pierwszej kolejności warto sprawdzić, w jakim stanie znajdują się poszczególne filtry do maszyn budowlanych i w razie potrzeby przeprowadzić ich wymianę. Sama procedura wymiany filtrów nie należy do bardzo skomplikowanych i można ją zrealizować samodzielnie. Wystarczy wybrać jedynie renomowane sklepy oferujące części do koparek Volvo lub innych producentów. W najlepszych sklepach oferowane są wysokiej jakości filtry, które pasują do konkretnych modeli. Daje to gwarancję prawidłowego działania i pozwala dalej korzystać z maszyn budowlanych z pełną wydajnością.

W razie potrzeby można także udać się do profesjonalnego serwisu. Eksperci dokładnie ocenią stan techniczny maszyny i wskażą wszystkie elementy, które wymagają wymiany. Dodatkowo fachowo przeprowadzą wszystkie naprawy.

Co jeszcze można znaleźć w najlepszych sklepach oferujących części do maszyn budowlanych?

Renomowane sklepy specjalizujące się w sprzedaży części do maszyn budowlanych posiadają w ofertach również wiele innych produktów. Można znaleźć w nich lemiesze do koparek, szyby do koparek, filtry do maszyn budowlanych i wiele innych. Dostępne są również takie elementy jak łyżka do koparki.

Szukając części do koparek Volvo w szczególności warto skorzystać z oferty firmy POL-PARTS. Wszystkie lemiesze do koparek i pozostałe podzespoły są znakomicie wykonane i pozwalają na usunięcie każdej usterki. Dzięki temu pojazd może szybko powrócić do pełnej sprawności i możliwe będzie dalsze realizowane z jego pomocą różnorodnych prac. Firma sprowadza podzespoły od najlepszych producentów.

Dlaczego regularna wymiana filtrów w maszynach budowlanych jest ważna?

Regularna wymiana filtrów, takich jak filtry powietrza, paliwa, oleju oraz hydrauliczne, jest istotna w celu zachowania wysokiej wydajności i trwałości maszyn budowlanych, ponieważ zapobiega przedostaniu się zanieczyszczeń do ich komponentów.

Jakie mogą być skutki zaniedbania wymiany filtrów w maszynach budowlanych?

Zaniedbanie wymiany filtra może grozić uszkodzeniem silnika, przedwczesnym zużyciem się elementów maszyny budowlanej i kosztownych napraw.

Co zrobić, gdy filtry w maszynach budowlanych przestaną spełniać swoje zadania?

Filtry w maszynach budowlanych mogą przestać spełniać swoje zadanie, czego powodem mogą być zanieczyszczone lub uszkodzone elementy. Wymagana wtedy jest samodzielna inspekcja lub skorzystanie z profesjonalnego serwisu.