Łyżka do koparki – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Łyżka do koparki – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Spis treści:

Sprawny sprzęt budowlany gwarantuje terminowe wykonanie prac. Oczywiście w ramach każdej inwestycji części do maszyn budowlanych zużywają się stopniowo. Należy zatem przed rozpoczęciem kolejnej wykonać przegląd techniczny. Bardzo często zużywa się łyżka do koparki. Jest to spowodowane podłożem, na którym sprzęt musi pracować, dużym obciążeniem, ale i stopniem wyszkolenia operatora. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy wyborze łyżki do koparki.

Kiedy konieczny jest zakup łyżki do koparki?

Koparki są sprzętem budowlanym służącym do przenoszenia urobku, usuwania warstw ziemi w inne miejsce, wykopywania rowów, fundamentów czy otworów. Mają szerokie spektrum zastosowania zarówno w budownictwie, jak i transporcie. Zarówno koparki, jak i koparko ładowarki nie mogłyby spełniać swojej funkcji bez odpowiednio dobranej łyżki do koparki. Wbrew pozorom wyróżniamy wiele jej rodzajów. Nieodpowiednie dopasowanie tego kluczowego elementu do danej maszyny budowlanej, a także wykonywanej pracy będzie skutkować awarią.

Kiedy wymienić łyżkę od koparki na nową?

Gdy uszkodzeniu ulegną zęby łyżki, a są one zamontowane na specjalnych adapterach, to wystarczy wymienić je na nowe i nie trzeba wymieniać całej łyżki. Jeśli dodatkowo w trakcie pracy sama łyżka zostanie uszkodzona, to może się okazać, że konieczna będzie jej wymiana. Przy zniekształceniu łyżki, to lemiesze utrzymują ją i stabilizują pracę maszyny, ale i one mogą ulec uszkodzeniu. Trzeba również pamiętać o tym, że uszkodzona łyżka wpływa na większe obciążenie maszyny, które jest przenoszone na opony, ze względu na większy opór podczas pracy. To prowadzi do tego, że opony szybciej się zużywają.

Szybsze jest także zużycie paliwa. Do tego może dojść do uszkodzenia elementów poruszających ramieniem, czyli tulei i sworzni, a także samego napędu hydraulicznego. Zatem przy jakimkolwiek uszkodzeniu łyżki do koparki należy zdecydować się albo na regenerację części albo wymianę. W pierwszym przypadku można nieco obniżyć koszty, ale jest to możliwe tylko wtedy, gdy awaria łyżki do koparki czy uszkodzony element bądź elementy są odkryte w porę. W przypadku dużych zniekształceń i deformacji, uszkodzenia wielu elementów nie pozostaje nic innego, jak zainwestować w nowe części do maszyn budowlanych, gdyż napawanie może się nie opłacać.  

                  

Na co zwrócić uwagę przy wyborze łyżki do koparki?

Jak już wspomnieliśmy istotne znaczenie ma dobór rodzaju łyżki i jej wielkości do rodzaju pracy, ale i sprzętu. Za bardzo wydajne są uważane koparki marki Volvo, jednak pod warunkiem, że odpowiednio dba się o części do maszyn budowlanych tych maszyn i dokonuje się regularnych przeglądów. W razie konieczności trzeba zainwestować w odpowiednie części zamienne do maszyn budowlanych, aby uniknąć większych awarii, a tym samym większych kosztów. W ofercie polparts.pl dostępne są kompatybilne części do koparek i części do ładowarek Volvo.

 Dzięki nim praca na budowie może przebiegać bez przeszkód. W przypadku zastosowania adapterów spawanych do lemiesza, wymiana złamanych czy wygiętych zębów w łyżce do koparki jest prosta. Jeśli uszkodzeniu nie uległo dno łyżki czy inna jej części i jedynym problemem są złamane zęby, to można w ten sposób ograniczyć koszty naprawy i wykonać ją nawet na samej budowie. Warto zatem pamiętać, by wybierać łyżki do koparki, w przypadku których zęby montowane są na adapterach. Istotne znaczenie ma również odpowiednie wzmocnienie lemiesza, który jest integralną częścią łyżki. Trzeba zwrócić uwagę, z jakiego materiału wykonany jest lemiesz i sama łyżka, czy jest to stal węglanowo-manganowa, czy też pancerna. Istotne znaczenie ma stosowanie lemieszy ochronnych lub między zębnych, które mają chronić lemiesze podstawowe przed uszkodzeniem. Najważniejsze jest dobranie rodzaju łyżki do wykonywanej pracy. Warto wiedzieć, że wyróżniamy łyżki: przedsiębierne, podsiębierne i skarpowe.

Dobór łyżki do koparki – rodzaje łyżek

Jeżeli chodzi o dobór łyżki do koparki pod względem zastosowania, to należy wymienić także:

  • standardowe łyżki– do wykonywania robót w gruntach lekkich;
  • łyżki wzmacnianie – do wykonywania prac na ziemiach gliniastych i kamienistych;
  • ażurowe łyżki – pozwalające na wstępny przesiew materiału
  • łyżki plantujące – służące do wyrównywania gruntu, np. przy zakładaniu ogrodów czy budowie dróg dojazdowych
  • skalne łyżki – do pracy w środowisku skalnym, do przenoszenia skalnego urobku
  • łyżki karczujące – do usuwania korzeni, szczególnie przydatne przed zakładaniem ogrodu czy przed przygotowaniem fundamentów
  • grabiowe łyżki – do oczyszczania powierzchni gruntu
  • łyżki wielofunkcyjne – wyposażone w ruchomą szczękę z ostrzami.            

Każdorazowo łyżka musi być odpowiednio dobrana do wykonywanej pracy i sprzętu budowlanego danego producenta. Istotne znaczenie przy wyborze wielkości łyżki ma głębokość wykopów.    

Co zrobić, aby zakupiona łyżka do koparki mogła być długo eksploatowana?

Operator koparki lub koparko ładowarki powinien potrafić obliczyć, jaka łyżka do koparki będzie potrzebna przy wykonywaniu danej pracy. Na operatorze spoczywa spora odpowiedzialność i na pewno powinien przejść odpowiednie przeszkolenie. Im większe doświadczenie, tym rzecz jasna mniejsze ryzyko popełnienia prostego błędu, który skutkował będzie przestojem w pracach budowlanych.

 To jeszcze nie wszystko, bo odpowiednio dobrany sprzęt czy części do maszyn budowlanych, a w tym przypadku łyżka do koparki, to dopiero połowa sukcesu. Trzeba bowiem dbać o regularne przeglądy i konserwację. Po każdej pracy, przed przystąpieniem do kolejnej, łyżka do koparki powinna być czyszczona z nadmiaru urobku. Dzięki temu nie będzie nadmiernie obciążona podczas wykonywanej pracy, a tym samym części napędu hydraulicznego nie będą też narażone na awarię. Zwracając uwagę na te proste w gruncie rzeczy kwestie, można zapewnić sobie na budowie najlepszy i sprawny sprzęt budowlany.