Koparki i ładowarki Volvo – o które części warto szczególnie zadbać?

Koparki i ładowarki Volvo – o które części warto szczególnie zadbać?

Spis treści:

Maszyny budowlane Volvo są klasą samą w sobie. To czołowy światowy producent najwyższej próby koparek i ładowarek, które cechują się ekstremalną wytrzymałością na nawet intensywną eksploatację. Komfort robót przy ich użyciu sprawia, że są bardzo często wykorzystywane do prac budowlanych, inżynieryjnych i przy wykopaliskach materiałowych. Odpowiednia pielęgnacja, konserwacja czy regeneracja części do koparek Volvo oraz części do ładowarek Volvo pozwala na prowadzenie prac w sposób optymalny i efektywny.

Koparki i ładowarki Volvo podczas pracy, zwłaszcza wielogodzinnej o wzmożonym obciążeniu, są szczególnie narażone na nadmierną eksploatację części. Długotrwałe użytkowanie prowadzi do zużycia ich elementów, a nawet do awarii jej poszczególnych komponentów. Ich systematyczna i prawidłowa konserwacja jest niezbędna w utrzymaniu maszyny w odpowiednim stanie technicznym, aby praca skutkowała pożądanymi efektami i parametrami. Regularna diagnostyka maszyny Volvo chroni przed ewentualnymi awariami, a przez to także przed niepożądanymi zastojami jej pracy. Części zamienne do maszyn budowlanych wymienione w odpowiednim momencie, chronią całą maszynę i wszystkie jej układy przed nadmiernymi obciążeniami i usterkami.

Uszkodzenia części do maszyn budowlanych Volvo- łyżka do koparki

Jedną z części najbardziej narażonej na nadmierne zużywanie są łyżki. To zarówno części do koparek Volvo jak i części do ładowarek Volvo, które pełnią rolę załadunkową materiału, jednocześnie przenosząc urobek w inne miejsce. Integralną częścią łyżki są zęby. To stalowe elementy umiejscowione w miejscu roboczym łyżki. To one pozwalają na dokonywanie wykopów w różnym rodzaju podłoża. Zęby służą do nabierania urobku i przenoszenia je w inne miejsce. Poprzez swoją pracę są szczególnie narażone na ścieranie, deformacje czy odkształcenia. W związku z tym niezmiernie ważna jest ich odpowiednia konserwacja oraz systematyczna kontrola. Zniszczone zęby w znaczącym stopniu utrudniają pracę całej łyżki. Zdeformowane stawiają dużo większy opór urabianemu podłożu, a to przekłada się na duże zużycie paliwa podczas pracy oraz nadmierne obciążenie układu hydraulicznego, tulei i sworzni. Wytarte zęby przenoszą siłę oporu, jakie stawia podłoże, na koła koparki, a przez to zużycie opon jest nadmiernie wysokie.

Filtry do maszyn budowlanych

Części zamienne do maszyn budowlanych Volvo wymagają systematycznej kontroli i wymiany. Systemy hydrauliczne i silniki w koparkach i ładowarkach Volvo pracują w wymagających i trudnych warunkach. Posiadają one liczne filtry, które zapewniają ich odpowiednią pracę, trwałość użycia oraz zapewniają pożądaną moc pracy. Filtry chronią przed przedostawaniem się zanieczyszczeń i płynów z powietrza do silnika i układu hydraulicznego. To pozwala zachować długą żywotność tych elementów ładowarek i koparek, a przez to uzyskiwać odpowiednią wydajność i parametry wykonywanej pracy.

Rodzaje filtrów w maszynach budowlanych

Filtry oleju schładzają poszczególne części silnika i smarują ruchome jego części. Chronią silnik przed jego nieodwracalnymi uszkodzeniami. Filtrują one cząsteczki pyłu, ścierne metalu i pozostałości po spalaniu.

Filtr paliwa zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń zarówno do gaźnika jak i do układu wtryskowego chroniąc przed ich zatkaniem. Woda, która skrapla się w zbiorniku, może doprowadzić do zatarcia wtryskiwaczy oraz do korozji. Odpowiednie zadbanie o filtry paliwowe przedłużają działanie silnika, jego osiągi są lepsze, a zużycie paliwa znacząco się zmniejsza.

Filtr powietrza w koparko-ładowarkach Volvo chroni układ dolotowy (kolektor) przed przedostawaniem się do niego zanieczyszczeń pochodzących z powietrza. Są to różnego rodzaju cząsteczki pyłu, kurzu, piasku, węgla i inne ciała obce, które dostając się do pierścieni, tłoków, tulei, czy turbosprężarek powodują ich awarie. Odpowiednie filtry wydłużają czas pracy silnika. Dodatkowo dostarczają optymalną ilość tlenu, w celu prawidłowego spalania paliwa.

Koparki i ładowarki Volvo wyposażone są w najwyższej klasy filtry kabinowe (zwane też przeciwpyłowymi). Chronią one kierowcę przed szkodliwymi i niebezpiecznymi substancjami. Operator pracując w środowisku wysokiego ryzyka, narażony jest na wdychanie toksycznych i niebezpiecznych składników powietrza, gazów, alergenów oraz kurzu. Filtry kabinowe umieszczone przed systemem wentylacji przefiltrowują powietrze z zewnątrz, chroniąc kierowcę przed negatywnymi zdrowotnymi konsekwencjami wdychania szkodliwych substancji. Należy je systematycznie wymieniać, by ochrona była stała i pełna.

Filtry hydrauliczne chronią układ hydrauliczny przed uszkodzeniami powstałymi na skutek przedostawania się stałych i gazowych zanieczyszczeń oraz płynów. Filtrują one olej w układzie hydraulicznym maszyny, chroniąc przed poważnymi usterkami i wydłużając odpowiedni okres eksploatacji.

Tuleje i sworznie

Do czego służą tuleje i sworznie

Tuleje i sworznie to zarówno części do koparek jak i części do ładowarek Volvo, które znacząco obniżają poziom naprężenia w pracującej maszynie. Dzięki nim ruchomy układ ramienia przyjmuje odpowiednią geometrię podczas pracy. Nadmiernie zużyte lub zepsute obciążają pracę otworów i sworzni. W sytuacji, gdy tuleje nie są odpowiednio zakonserwowane i smarowane, powstaje wysokie tarcie i luzy. W takim środowisku sworznie pracują radialnie, żłobiąc tak zwane gniazda w miejscach styku ze ścianami tulei. Cały ten proces negatywnie wpływa na pracę otworów i sworzni.

Części do koparek Volvo oraz części do ładowarek Volvo- lemiesze

Lemiesze do koparek to te części maszyn budowlanych Volvo, które ulegają licznym, mechanicznym uszkodzeniom. Przez ogromne siły tarcia i ucisku przy dużej skali użycia, narażone są na deformacje i odkształcenia. Nadmiernie zużyte lemiesze utrudniają, a wręcz uniemożliwiają dokonywanie wykopów i załadunek materiału. Wzmacnianie lemieszy podstawowych nakładkami ochronnymi, bądź lemieszami między zębnymi chroni lemiesz główny przed nadmierną eksploatacją. Lemiesze przykręcane zastępują zęby podczas nabieraniu podłoża. Wszystkie te zabiegi pomagają utrzymać lemiesze w maszynach Volvo jak najdłużej w odpowiednim stanie.

Części do koparek i ładowarek Volvo Pol-Parts

Pol-Parts w swojej ofercie posiada szeroki wachlarz części zamiennych do maszyn Volvo. Sprzedajemy najwyższej klasy zęby, tuleje, sworznie, lemiesze, elementy podwozia oraz całe układy hydrauliczne. Kompleksowy i pełny asortyment części do maszyn budowlanych Volvo pozwoli utrzymać Twoją maszynę w odpowiednim stanie, by na długo zapewnić jej sprawność, wytrzymałość i bezawaryjność.