Jak zadbać o filtry do maszyn budowlanych?

Jak zadbać o filtry do maszyn budowlanych?

Spis treści:

Pracują w bardzo ciężkich warunkach. Wszechobecny kurz i pył wdziera się niemal wszędzie, narażając bardzo drogi sprzęt na utratę swoich właściwości. Abstrahując od motywacji, filtry do maszyn budowlanych są jednymi z najczęściej ignorowanych elementów podczas konserwacji urządzeń. O tym jak istotną funkcję spełniają w układach mechanicznych oraz jak ważna jest ich systematyczna wymiana, będzie poniższy artykuł.

Filtry do maszyn budowlanych, zastosowanie

Fakt, że maszyny budowlane mają zdolność przemieszczania się, nie jest rewelacją na miarę odkrycia Ameryki. Jednak to, że są w stanie funkcjonować, pomimo licznych zaniedbań może zadziwiać

Silniki jezdne potrzebują paliwa i powietrza. Układy hydrauliczne są bezużyteczne bez odpowiedniej jakości oleju. Wszędzie znajdziemy mechanizmy odznaczające się perfekcyjną precyzją wykonania. I wszystko to musi funkcjonować w nieskończonej ilości zanieczyszczeń, które byłyby w stanie unieruchomić nawet najpotężniejsze kolosy budowlane, gdyby nie filtry do maszyn budowlanych.

Nawet komfort i bezpieczeństwo zdrowotne operatorów w dużym stopniu zależy od sprawnego funkcjonowania filtrów kabinowych.

Filtry do maszyn budowlanych, rodzaje:

  • filtry paliwowe;
  • filtry powietrza;
  • filtry układów hydraulicznych;
  • filtry układów pneumatycznych;
  • filtry kabinowe.

Filtry paliwowe odpowiadają za stan mieszanki paliwa, która dostaje się do wtryskiwaczy silników wysokoprężnych. Nawet najmniejsze zanieczyszczenia są w stanie zaczopować wtryski, doprowadzić do zatarcia tłoków a w efekcie do uszkodzenia całego układu silnika. Wcześniej maszyna traci osiągi w postaci mocy oraz występują poważne problemy z uruchomieniem silnika.

Filtry powietrza oczyszczają gaz niezbędny do uruchomienia sekwencji w układzie paliwowym. Skutki zaniedbań są tożsame z wcześniej opisanymi.

Filtry układów hydraulicznych odpowiadają za oczyszczenie oleju niezbędnego do poruszania mechanizmami roboczymi maszyn drogowych. Działanie koparek, spychaczy itd. wymaga sprawnie działających, szczelnych tłoków. Ich gabaryty są idealnie do siebie dopasowane. Nawet niewielkie ziarno piasku jest w stanie uszkodzić zewnętrzną powłokę tłoka, co w konsekwencji prowadzi do rozszczelnienia całego układu.

Filtry układów pneumatycznych mają dokładnie takie samo zadanie, z tym że filtrują powietrze dostarczane do siłowników, sprężarek itd.

Filtry kabinowe służą do zabezpieczenia operatorów maszyn. Poza zwiększeniem poczucia komfortu chronią przed uciążliwym zapyleniem, mogącym doprowadzić do ciężkich schorzeń układu oddechowego.

Wymiana filtrów do maszyn budowlanych

Jedyną skuteczną metodą zadbania o maszyny oraz ludzi jest systematyczna kontrola stanu filtrów, oraz ich wymiana. Wszelkie próby czyszczenia na własną rękę przynoszą skutek odwrotny od zamierzonego. Uszkodzona na skutek pocierania lub przepychania powłoka filtrów praktycznie pozbawia je właściwości filtrujących, narażając obiekty chronione na zniszczenie.

Mimo że zalecana wymiana powinna odbywać się po przebiegu od 20 000 do 40 00 kilometrów, decyzja o serwisie powinna uwzględniać warunki zapylenia w określonym środowisku pracy, o czym jest mowa na https://polparts.pl/.

Sama wymiana nie jest czynnością wymagającą skomplikowanej wiedzy technicznej. Znacznie więcej trzeba wiedzieć o rodzajach filtrów oraz modelach, w odniesieniu do konkretnych maszyn. Zdając sobie z tego sprawę, umożliwiliśmy Państwu kontakt z naszymi ekspertami. Wystarczy tylko się skontaktować. W tym wypadku wiedza nic nie kosztuje, więc na co czekać?