Filtry do maszyn budowlanych. Co warto o nich wiedzieć?

Filtry do maszyn budowlanych. Co warto o nich wiedzieć?

Spis treści:

Filtry do maszyn budowlanych to jeden z podstawowych elementów podlegający zużyciu eksploatacyjnemu. Odpowiednia kontrola i terminowa wymiana filtrów umożliwia bezawaryjną pracę całej maszyny, ponieważ chronią one jej najważniejsze podzespoły przed zanieczyszczeniami. Na co zwrócić uwagę podczas przeglądu? Jak istotna jest terminowa wymiana i właściwy dobór filtrów?

Znaczenie filtrów w kontekście sprawności maszyny budowlanej

W maszynach budowlanych podobnie jak w większości urządzeń mechanicznych i pojazdów stosuje się różnego rodzaju filtry, które mają m.in. chronić pracę silnika, czy odpowiadać za ograniczenie zanieczyszczeń w kabinie operatora/kierowcy. Podstawowe filtry do maszyn budowlanych to:

filtry oleju silnikowego – ich zadaniem jest filtrowanie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń z układu smarowania silnika maszyny;

filtry powietrza – odpowiadają za oczyszczanie powietrza zasysanego przez silnik;

filtry paliwa – stanowią zaporę dla zanieczyszczeń, które mogą znajdować się w paliwie;

filtry kabinowe – ich rolą jest zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami przedostającymi się do kabiny;

filtry oleju hydraulicznego – odpowiadają za filtrowanie oleju hydraulicznego, krążącego w układach hydrauliki maszyny.

Część z wyżej wymienionych filtrów występuje w każdym rodzaju pojazdu mechanicznego, a niektóre np. filtry oleju hydraulicznego mają swoje zastosowanie tylko w wyspecjalizowanych maszynach. 

Niezależnie od rodzaju filtru należy dbać o jego czystość. Zanieczyszczenie filtrów to jedna z przyczyn zmniejszenia wydajności, która może wywołać trwałą awarię lub skutkować krótszą żywotnością maszyny. W związku z tym należy dokonywać systematycznych przeglądów okresowych oraz terminowo wymieniać części eksploatacyjne. Najprościej stosować się do zaleceń producenta maszyny i w takich terminach wymieniać płyny eksploatacyjne i filtry. Dobrą praktyką jednak jest dokonywanie częstszych przeglądów, szczególnie po zakończeniu prac w wymagających warunkach. Takie zalecenie wynika z faktu, że często zdarza się, że filtr jest zużyty dużo szybciej, ze względu na warunki pracy, czy jakość wykonania. Jest to bardzo istotne szczególnie w przypadku maszyn budowlanych, które często pracują w ekstremalnych warunkach, co sprawia, że prawidłowe działanie filtrów jest jeszcze ważniejsze.

Rola filtrów hydraulicznych

Sprawny układ hydrauliczny maszyny odpowiada za jej prawidłowe działanie, co oznacza, że musi być odpowiednio zabezpieczony. W tym celu stosowane są hydrauliczne filtry do maszyn budowlanych, które odpowiadają za oczyszczanie oleju hydraulicznego oraz prawidłowe jego smarowanie. Wyróżnia się następujące rodzaje tego typu filtrów:

ssawny – wstępnie oczyszcza olej pobierany przez pompę;

powrotne – oczyszczają olej powracający z układu do zbiornika;

siatkowe – umieszczone bezpośrednio w zbiorniku lub elementach układu;

puszkowe – zabezpieczają wrażliwe elementy układu przed zanieczyszczeniami pochodzącymi z tłoczonego oleju;

wlewowe – filtrują olej w momencie napełniania układu.

Rola filtrów kabinowych

Filtry do maszyn budowlanych to również filtry kabinowe, które odpowiadają za oczyszczanie powietrza trafiającego do kabiny. Jest to szczególnie istotne w przypadku maszyn budowlanych, ponieważ pracują one zazwyczaj w warunkach dużego zapylenia. Emitują również szkodliwe spliny, których przedostanie się do wewnątrz kabiny może niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia operatora. Mimo, iż regularna wymiana filtrów kabinowych nie wpływa na sprawność maszyny, to należy jej pilnować w trosce o komfort pracy i zdrowie jej użytkownika. Filtry do maszyn budowlanych to części eksploatacyjne, które pełnią bardzo ważną rolę. Terminowa wymiana filtrów i zastosowanie produktów najwyższej jakości wpływa na wydajność maszyny, przedłuża jej żywotność i poprawia komfort użytkowania. Dobrej jakości filtry oraz pozostałe części do koparek i maszyn budowlanych można kupić na: polparts.pl/oferta/czesci-do-koparek/