Części do koparek, które warto wymieniać regularnie. Łyżka do koparki i szyby do koparek

Części do koparek, które warto wymieniać regularnie. Łyżka do koparki i szyby do koparek

Spis treści:

Koparka to maszyna budowlana, którą można spotkać na każdej budowie, niezależnie od tego, czy budowany jest dom jednorodzinny, duży apartamentowiec, czy może droga. Pełni bardzo ważną funkcję, ponieważ dzięki wykorzystaniu koparki praca jest lżejsza i szybsza. W związku z tym warto dbać o maszynę, by służyła bezawaryjnie i przynosiła zyski dla firmy. W tym celu należy dokonywać regularnych przeglądów technicznych, które wskażą jakie części eksploatacyjne należy wymienić w pierwszej kolejności.

Co najszybciej zużywa się w koparce?

Koparka to jedna z najintensywniej użytkowanych maszyn podczas budowy, w związku z czym jest narażona na liczne awarie. Usterki przynoszą straty dla przedsiębiorstwa, nie tylko ze względu na koszt ich usunięcia, ale również dlatego, że w tym czasie koparka nie pracuje, a co zwiększa ryzyko opóźnienia terminu ukończenia prac. Dlatego też zalecane jest przeprowadzanie systematycznych przeglądów, mających na celu sprawdzenie stanu technicznego maszyny oraz zminimalizowanie ryzyka wystąpienia awarii w trakcie pracy.

W maszynach budowlanych najczęstsze awarie dotyczą podzespołów, które mają bezpośredni kontakt z czynnikami ryzyka. Najczęściej jest to łyżka do koparki, ale również szyby i elementy karoserii (błotniki), czy gąsienice. Oczywiście narażone na usterki są również elementy zawieszenia, ze względu na to, iż koparka pracuje zazwyczaj w trudnym terenie.

Osobna kwestia to materiały eksploatacyjne, takie jak oleje, płyny i filtry. Ich jakość powinna być najwyższa, ze względu na ekstremalne warunki pracy koparki. Należy również często sprawdzać ich zużycie, ponieważ może ono wpłynąć na unieruchomienie maszyny.

W jaki sposób zużywa się łyżka do koparki?

Śmiało można stwierdzić, że łyżka jest najważniejszym podzespołem koparki, ponieważ przy jej pomocy wykonywane są prace. Wydawałoby się, że jest to prosty element konstrukcyjny, w którym nie ma się co popsuć. W rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej, ponieważ najczęściej to właśnie ona ulega uszkodzeniu. Łyżka do koparki jest poddawana ogromnym obciążeniom co sprawia, że często dochodzi do wygięcia lub wyłamania jej zębów. Zadania, które musi wykonać łyżka do koparki, wiążą się z pracą z różnymi materiałami, które charakteryzują się innymi parametrami. W związku z tym należy do danej pracy dobrać odpowiednią łyżkę, co zminimalizuje ryzyko jej uszkodzenia.

Awaria może dotyczyć również elementów łyżki, które są odpowiedzialne za jej napęd i sterowanie. W takim przypadku często zdarza się, że usunięcie usterki umożliwia wymiana jednego elementu konstrukcyjnego łyżki, co jest znacznie tańsze niż nowa łyżka do koparki.

Awarie szyby do koparek

Jedną z najczęstszych usterek w koparce jest uszkodzenie szyby. Są to z reguły uszkodzenia mechaniczne, które następują w skutek uderzenia kamienia. Na placu budowy kamieni nie brakuje, więc ryzyko jest duże. Jest to bardzo niebezpieczne zdarzenie, które poza uszkodzeniem maszyny, zagraża również bezpieczeństwu operatora. Uderzający z dużą prędkością kamień może go uderzyć, a dodatkowym zagrożeniem jest potłuczone szkło, które może zranić. Uszkodzenie szyby może nastąpić również z powodu:

– anomalii pogodowych (grad);

– niewłaściwego odmrażania;

– nieuwagi operatora, który podjechał zbyt blisko gałęzi.

Szyby do koparek to element, który również powinien podlegać systematycznym przeglądom. Zaleca się je, ponieważ niezauważone pęknięcie, „pajączek” lub odprysk na szybie może w trakcie pracy maszyny ulec powiększeniu lub być przyczyną jej całkowitego stłuczenia.

Koparka, podobnie jak wszystkie maszyny budowlane odpowiada ze najcięższe prace podczas budowy, w związku z czym powinna być w stu procentach sprawna. Umożliwiają to systematyczne przeglądy stanu technicznego oraz bieżąca wymiana podzespołów, które najszybciej ulegają zużyciu. Dobrej jakości części do koparek można kupić na polparts.pl/oferta/czesci-do-koparko-ladowarek/