Koncern Volvo to także koparki

Koncern Volvo to także koparki

Spis treści:

Koparki, maszyny do robót budowlanych i ziemnych, powszechnie stosowane są tam, gdzie zachodzi potrzeba oddzielenia masy urobku od gruntu i przeniesienia go na środek transportu, lub miejsce składowania. Istnieją koparki kołowe, gąsienicowe, posiadające mniejsze, lub większe rozmiary. Właściwie żaden plac budowy, żadna większą inwestycja nie może się bez nich obyć.

W zależności od rodzaju pracy koparki dzielimy na dwie zasadnicze grupy:

  • Jednonaczyniowe, pracujące w cyklu przerywanym, nabranie masy, przeniesienie, opróżnienie naczynia i powrót do pozycji początkowej. Jest to grupa najczęściej używana.
  • Wielonaczyniowe, pracujące w cyklu ciągłym, wyposażenie w wiele naczyń, których etapy pracy następują jeden po drugim.

Części wymagające przeglądu najczęściej

Koparki, dźwigi, ładowarki i inne maszyny tego typu przeważnie są intensywnie eksploatowane i narażone na liczne awarie. Praca w terenie, kamienie, kurz i bród, stanowią poważne zagrożenie dla elementów gumowych i metalowych. Trudne warunki terenowe są dużym obciążeniem dla układu elektrycznego. Dlatego ważny jest bieżący przegląd, konserwacja i serwisowanie maszyn.

  • Części mające bezpośredni kontakt z czynnikami ryzyka. Wielogodzinna praca ma niekorzystny wpływ na łyżki, widły, szyby, obudowy maszyn, błotniki czy gąsienice. Istotny dla funkcjonalności sprzętu jest także stan wału napędowego. Warto jak najczęściej sprawdzać układ jezdny, hamulcowy i elektryczny.
  • Materiały eksploatacyjne. Części szczególnie wrażliwe i wymagające systematycznej kontroli są filtry. Na pracę całej maszyny mają wpływ: filtr paliwa, powietrza, oleju hydraulicznego, oleju silnikowego, przekładniowego. Należy także zadbać o prawidłowy stan oleju, biorąc pod uwagę motogodziny, a nie konkretny okres.

Koparki Volvo – lider na rynku maszyn budowlanych

Kraje bałtyckie, mają pierwsze miejsce wśród nabywców koparek Volvo. W tym regionie 23% maszyn to Volvo. Także w Europie Zachodniej wyprzedzają inne marki. Ich sprzedaż wynosi 11%. W Polsce fabryka koparek Volvo znajduje się we Wrocławiu. Jej maszyny znajdują się na trzecim miejscu pod względem sprzedaży. Wrocławska fabryka jest także jedynym producentem części zamiennych tej marki.

Szukasz części zamiennych do koparek Volvo? Sprawdź naszą ofertę!

Części zamienne do koparek Volvo

Części do koparek volvo i części do ładowarek volvo należą do najłatwiej dostępnych na rynku części do maszyn budowlanych. Należy używać części oryginalnych, a uchroni nas to przed wieloma przykrymi niespodziankami wynikającymi z niewłaściwie działającego sprzętu.

  • Łyżka. Z pozoru bardzo prosty element, niszczy się i zużywa najczęściej. Spowodowane jest to tym, że właśnie łyżka poddana jest olbrzymim obciążeniom i ma styczność z materiałami o różnorodnych parametrach. W związku z tym często dochodzi do wyłamań lub wygięcia zębów w łyżce. Dlatego bardzo ważny jest dobór właściwej łyżki do rodzaju pracy. Skutkuje to tym, że w razie awarii możliwa będzie wymiana uszkodzonego elementu, a nie całej łyżki.
  • Szyby. Jedną z najczęstszych awarii w koparce jest uszkodzenie szyby. Chociaż nie ma ona bezpośredniego wpływu na je j pracę, jest jednak istotna ze względu na bezpieczeństwo operatora. Najczęściej do uszkodzeń dochodzi przez nieuwagę operatora, który uderzył w przeszkodę, błędu w trakcie odmrażania, lub z powodów warunków atmosferycznych, takich jak grad.
  • Filtry. W koparkach, tak jak w innych maszynach budowlanych pracujących w trudnych warunkach, filtry wymagają szczególnej troski, częstego sprawdzania i w razie potrzeby wymiany.

1.Filtr paliwa, szczególnie ważny w urządzeniach pracujących z silnikami wysokoprężnymi. Zanieczyszczone paliwo jest w stanie szybko zatkać wtryskiwacze, a to może doprowadzić do uszkodzenia silnika

2.Filtr powietrza odpowiada za czystość powietrza docierającego do komory spalania. Zaniedbania powodują podobne skutki jak w przypadku zanieczyszczonego paliwa.

3.Filtr układów hydraulicznych oczyszcza olej mechanizmów roboczych. Sprawne działanie koparek wymaga sprawnie działających tłoków, w których olej pracuje pod wysokim ciśnieniem i nawet niewielkie zanieczyszczenia mogą być przyczyną poważnych awarii.

4.Filtr układów pneumatycznych dostarcza powietrze odpowiedniej jakości. Ma to szczególne znaczenie w warunkach pracy koparek (kurz, brud). 5.Filtr kabiny ma za zadanie oczyszczanie powietrza, które dostaje się do wnętrza kabiny operatora przez przewody wentylacyjne. Ma duże znaczenie dla zdrowia i komfortu pracy operatora.