Filtry do maszyn budowlanych – jakie wyróżniamy rodzaje?

Filtry do maszyn budowlanych – jakie wyróżniamy rodzaje?

Maszyny budowlane są zazwyczaj narażone na trudne warunki. Tak jak w przypadku każdego samochodu, właściwa rutynowa konserwacja jest bardzo ważna dla utrzymania ich w dobrym stanie technicznym. Jedną z kluczowych czynności jest kontrola i wymiana wszystkich filtrów. Filtry to niezbędne elementy każdej maszyny budowlanej, które służą do oczyszczania płynów i gazów z niepożądanych substancji. Dzięki nim maszyny są bardziej wydajne i ekonomiczne, a ich żywotność jest znacznie wydłużona. Oto, jakie filtry do maszyn budowlanych rozróżniamy. 

Filtry powietrza – części do ładowarek volvo

Filtry powietrza są instalowane we wszystkich typach maszyn budowlanych używanych w wielu branżach,  gdzie niebezpieczny pył i cząstki stałe unoszące się w powietrzu mogą dostać się do silnika i spowodować poważne problemy.

Filtr powietrza, jedna z części do koparek zapewnia, że powietrze dostające się do silnika jest czyste i wolne od gruzu, kurzu i pyłków. Maszyny budowlane pracują w brudnych i zapylonych warunkach, więc jeśli filtry do minikoparek i innych maszyn nie będą regularnie wymienione, może to doprowadzić do uszkodzenia i konieczności kosztownych napraw, lub wymiany.

W wielu maszynach montowany jest filtr wtórny lub wewnętrzny. Bardzo ważne jest, aby również te części do maszyn budowlanych były regularnie wymieniane. Zablokowany lub częściowo zablokowany system tych filtrów spowoduje, że silnik będzie się „dusił” i jeśli nie będą one wymieniane w regularnych odstępach czasu, może to spowodować drastyczny wzrost zużycia paliwa i dodatkowe obciążenie silnika i elementów układu napędowego.

Filtry AdBlue 

Filtry do koparek AdBlue umieszczone są pomiędzy zbiornikiem AdBlue a silnikiem i chronią silnik przed cząstkami stałymi, brudem i skrystalizowanym mocznikiem. 

Filtry kabinowe / filtry pyłkowe – filtry do maszyn budowlanych

Filtry powietrza w kabinie maszyny (czasami znane jako filtry pyłkowe) zapewniają pracownikom bezpieczeństwo i dobre samopoczucie, zwiększając tym samym produktywność. Filtry kabinowe są instalowane w kabinach pojazdów, które są używane w wielu branżach, gdzie kierowcy mogą potencjalnie wdychać niebezpieczny pył i cząsteczki unoszące się w powietrzu. Pomaga to w poprawie jakości powietrza w koparkach i chroni kierowców przed potencjalnie szkodliwą ekspozycją.

Filtry paliwa do maszyn budowlanych

Filtry paliwa do zapobiegają uszkodzeniom silnika, usuwając z paliwa cząsteczki brudu i rdzy, zanim trafi ono do silnika. Wydajność pojazdu zależy od precyzyjnie wyważonej mieszanki powietrza i czystego paliwa. Utrzymując zanieczyszczenia na wodzy, filtry paliwa odgrywają istotną rolę w utrzymaniu wydajności maszyn. Brudne, zatkane lub zużyte filtry paliwa ograniczają wydajność i ostatecznie czas pracy, ponieważ brud i zanieczyszczenia zatykają wtryskiwacze paliwa i gaźnik.

maszyny budowlane CAT części, części do CAT, koparka CAT części

Filtry hydrauliczne – części do koparek Volvo

Umieszczony w zbiorniku płynu hydraulicznego i składający się z wkładu papierowego i systemu kanałów dla oleju, filtr hydrauliczny jest łatwo dostępny i łatwy do wymiany. Filtr hydrauliczny jest przeznaczony do filtrowania i oczyszczania oleju hydraulicznego. Starzenie się, wnikanie wilgoci i ścieranie mogą z czasem coraz bardziej zanieczyszczać olej, ale filtr hydrauliczny utrzymuje zanieczyszczenia z dala od ruchomych części maszyn.

Filtry przekładni do koparek i ładowarek

Filtr przekładni koparki jest istotną częścią układu napędowego i jest odpowiedzialny za filtrowanie zanieczyszczeń i wilgoci w większości przypadków, niezwykle skomplikowanych skrzyń biegów i układów napędowych. Wymiana filtra przekładni jest bardzo ważna, ponieważ utrzymuje on zanieczyszczenia z dala od płynu przekładniowego. Można wykorzystać części zamienne do maszyn budowlanych w przypadku filtra przekładni, które są równie skuteczne, ale bardziej ekonomiczne. 

Nie zapomnij o filtrze do oleju!

Jeśli chodzi o filtry do maszyn budowlanych, sklep oferuje tani koszt wymiany filtra oleju w silniku, z drugiej strony brak wymiany oleju i filtrów może doprowadzić do uszkodzenia silnika i konieczności dokonania kosztownych napraw lub wymiany części. Olej wykonuje wiele ważnych zadań, gdy przepływa przez silnik pojazdu. Bez filtra oleju w koparce, olej zbierałby brud, kurz, grzyby i bakterie, które mogłyby zatkać silnik koparki, zamiast go smarować. Regularnie wymieniany filtr oleju do sprzętu ciężkiego utrzyma olej silnikowy w czystości, umożliwiając mu prawidłowe wykonywanie swojej pracy.