Najważniejsza zasada dbania o tuleje i sworznie do koparek

Najważniejsza zasada dbania o tuleje i sworznie do koparek

Spis treści:

Koparki nie mają na co dzień łatwego życia. Duże obciążenia i wymagające warunki pracy nie raz sprawiają, że poszczególne ich części ulegają przedwczesnej eksploatacji i zniszczeniu. Nie inaczej jest z tulejami i sworzniami do koparek. Te niepozorne elementy mają kluczowy wpływ na funkcjonowanie naszej maszyny. Co należy zrobić, by jak najlepiej o nie zadbać? Kiedy niezbędna jest wymiana?

Kilka słów o tulejach i sworzniach do koparek

Tuleje mają bardzo szerokie zastosowania. Jej podstawowym kształtem jest wydłużony pierścień lub wydrążony walec. W koparkach odpowiadają za wiele funkcji między innymi za wysięg ramienia łyżki. Są też szeroko stosowane w zawieszeniu gdzie pełnią takie funkcje jak:

  • Są miejscem, w którym części układu łączą się ze sobą lub z podwoziem maszyny
  • Tłumią wibracje
  • Zmniejszają naprężenia i tarcie
  • Pozwalają na osadzenie się poszczególnym częściom w konstrukcji koparki
  • Umożliwiają kierowanie pojazdem

Jak widać, tuleje są odpowiedzialne za bardzo dużo i ich uszkodzenie może łatwo doprowadzić do tego, że nasza koparka stanie się bezużyteczna na jakiś czas.

Nie inaczej ma się sytuacja ze sworzniami. Te elementy łącznikowe, których zadaniem jest przenoszenie obciążeń pomiędzy konkretnymi częściami koparki, przy nie odpowiednim traktowaniu też mogą szybko ulec zniszczeniu i uniemożliwić dalszą pracę. Największym wrogiem sworzni podczas wykonywania pracy przez koparkę jest ich szybkie ścieranie.

Odpowiednie smarowanie tulei i sworzni do koparek

Te dwa elementy w koparce ściśle ze sobą współpracują. Dlatego tak istotne jest odpowiednie zadbanie o ich jakość. Jedną z czynności, która powinna być wykonywana praktycznie codziennie jest użycie smaru. Nasmarowaniu powinny ulec wszystkie punkty spójne. Chodzi tutaj o sworznie pracujące w tulei. To pozwoli na zmniejszenie tarcia i ograniczy ścieranie się elementów do minimum, co zdecydowanie przedłuży ich żywotność. Jednak mimo podjęcia takich działań, tuleje i sworznie do koparek nie są nieśmiertelne. Gdy już ulegną całkowitemu zużyciu, warto sięgnąć po części zamienne do koparek. W ten sposób łatwo i po stosunkowo niedużych kosztach, można dać koparce drugie życie.

Materiał, z jakiego wykonane są tuleje i sworznie do koparek

Przy poprzednim punkcie wspominaliśmy o ścieraniu jakiemu podlegają sworznie i tuleje. Smarowanie, smarowaniem, ale przede wszystkim nasze części do koparek powinny być wykonane z odpowiedniego materiału. Warto zwrócić na to uwagę przy zakupie części zamiennych. Odporność na ścieranie jest najważniejszym wyznacznikiem. Zawsze powinno nam zależeć na wysoko gatunkowej stali o twardości w przedziale 50-60 HRC. Należy także dobrać średnice tak, aby po złożeniu ze sobą nie było wyczuwalnego luzu.


Jeśli jednak zdarzyło się, że tuleja lub sworznia uległy uszkodzeniu w Twojej koparce, nie przejmuj się. Sprawdź naszą ofertę i zamów nową część!


1. Jak często należy przeprowadzać konserwację tulei i sworzni w koparce?

Konserwację tulei i sworzni w koparce należy przeprowadzać regularnie, zgodnie z wytycznymi producenta lub zaleceniami eksploatacyjnymi. Wskazane jest wykonywanie przeglądów i smarowanie co określoną liczbę godzin pracy lub według ustalonych odstępów czasowych.

2. Jakie są znaki wskazujące na potrzebę wymiany tulei i sworzni w koparce?

Wskazaniami, że tuleje i sworznie w koparce wymagają wymiany, mogą być luzujące się elementy, hałas lub drgania podczas pracy maszyny oraz nierówności w ruchu ramienia koparki. W takich przypadkach należy niezwłocznie podjąć działania konserwacyjne.

3. Czym można smarować tuleje i sworznie w koparce?

Do smarowania tulei i sworzni w koparce najlepiej stosować odpowiednie oleje smarowe lub smary, które są dostosowane do warunków pracy maszyny. Ważne jest, aby używać produktów zalecanych przez producenta, aby uniknąć obniżenia wydajność i trwałość elementów.