Koparka kołowa – wszystko co musisz wiedzieć

Koparka kołowa – wszystko co musisz wiedzieć

Koparki kołowe to rodzaj ciężkich maszyn, które niezawodnie i wydajnie radzą sobie z najtrudniejszymi pracami budowlanymi. Obecnie w branży koparek kołowych dostępna jest szeroka gama maszyn w różnych rozmiarach i o różnej mocy silnika, w zależności od rodzaju prac, które należy wykonać: prace komunalne, konserwacja ulic lub zadania na budowach cywilnych. Co dokładnie powinieneś wiedzieć o tych maszynach i jakie cechy należy wziąć pod uwagę przy wyborze koparki kołowej do prac budowlanych? Opowiemy o nich poniżej.

Czym są koparki kołowe? Poznaj najważniejsze cechy

Koparka kołowa jest zaprojektowana do ciągłego i zwinnego poruszania się po równym terenie. Jej opony, zwykle podwójne i szerokie, zapewniają dobrą przyczepność podczas podnoszenia i głębokiego kopania. Koparka przenosi materiał z przodu kadłuba za pomocą łyżki zamontowanej na ramieniu. Łyżkę oczywiście można zmienić, korzystając z części do maszyn budowlanych.

Rodzaje koparek kołowych różnią się w zależności od trzech głównych aspektów: mocy silnika i układu hydraulicznego do kopania na różnych głębokościach; wytrzymałości ramienia; oraz ładowności i zdolności transportowej łyżki. Zdolność transportową łyżki można modyfikować, wykorzystując części do koparek volvo. Ich możliwości jezdne pozwalają koparkom na wykonywanie także innych zadań, takich jak transport i przewożenie materiałów, choć na ograniczonych odległościach.

Dzięki pneumatycznym oponom koparki te mają mały negatywny wpływ na podłoże, zmniejszając ryzyko zerwania lub zmiażdżenia nawierzchni, co pozwala im na bezproblemową pracę podczas wykonywania robót budowlanych w obszarach miejskich.  Inną cechą tego typu maszyn jest to, że nie wymagają one transportu, co jest zaletą przy planowaniu inwestycji, ponieważ oszczędza się pieniądze i czas. Dla odmiany koparka gąsienicowa wymaga transportu na lawecie lub platformie samochodu ciężarowego, ponieważ gąsienica jest w stanie uszkodzić drogę.

Części zamienne do koparki kołowej

Cechą odróżniającą te dwa typy koparek jest fakt, że gąsienice na podwoziu zapewniają maszynie większą stabilność. Dlatego jest to najlepszy wybór, jeśli trzeba pracować na wysokim, stromym lub błotnistym terenie. Jednak prędkość jazdy koparki może być nieco niska. Ogólnie rzecz biorąc, pojazdy gąsienicowe sprawdzają się w budownictwie, górnictwie, niwelacji terenu, kopaniu rowów i wykopów. W celu zagwarantowana bezpiecznych wykopów sprzęt ten posiada system stabilizacji i bezpieczeństwa z zaworami, które blokują ruchy, zapewniając wsparcie i zmniejszając ryzyko przewrócenia się podczas uruchamiania silnika lub przenoszenia dużych ilości ładunku.

Maszyny tego typu są również wyposażone w zawory zapobiegające opadaniu, które są niezbędne podczas przenoszenia ładunków. Zawory te, umieszczone u podstawy wysięgnika, zamykają się automatycznie w przypadku pęknięcia węża. Zapobiega to upadkowi ładunku na osoby znajdujące się w promieniu działania koparki. Może także wykorzystać osprzęt i części zamienne do maszyn budowlanych, aby maszyna była bardziej stabilna, gdy wymaga tego praca. Koparki kołowe są zatem wydajnymi i bezpiecznymi maszynami, które mogą wykonywać skomplikowane prace wykopaliskowe w krótkim czasie, z łatwością manewrowania i niższymi kosztami eksploatacji niż inne typy maszyn. Można je także łatwo naprawić, wykorzystując części zamienne do koparek.

W jaki sposób koparka kołowa jest wykorzystywana w pracach budowlanych?

Ze względu na charakterystykę koparki kołowej, staje się ona idealnym sprzętem do realizacji zadań związanych z budową obiektów cywilnych, gdy konieczne jest wykonanie wykopalisk na dużym terenie w krótkim czasie. W szczególności sprzęt ten jest szeroko stosowany do kopania rowów w pracach wymagających instalacji systemów kanalizacyjnych, podziemnych kabli, kanałów wodnych lub budowy dróg i ścieżek. Koparka wykopuje ziemię, na przykład w celu ułożenia rur. Następnie może zasypać wykop, a także załadować i przenieść nadmiar materiału w inne miejsce na placu budowy.

Koparka może być doskonałym sprzętem do wykonywania dołów, które można przekształcić w baseny, oczyszczalnie, szamba i inne. Może być również używana do podnoszenia słupów, kolumn i konstrukcji. Krótko mówiąc, jest to niezwykła maszyna, którą można znaleźć na prawie każdym placu budowy, wykonując różne funkcje. W pracy z koparką i podczas jej konserwacji warto często zwracać uwagę na jakość i stan lemieszy w maszynie. To właśnie one jako pierwsze mają kontakt z podłożem, więc od ich stanu zależy przebieg całej pracy. Pełnią one również funkcję stabilizującą i ochroną, więc absolutnie powinny być najwyższej jakości. 

Czym są koparki kołowe?

Koparki kołowe to maszyny budowlane zaprojektowane do ciągłego i zwinnego poruszania się po równym terenie.

Jakie są główne zastosowania koparek kołowych w pracach budowlanych?

Koparki kołowe są używane do wykopów na dużym terenie, takich jak instalacje systemów kanalizacyjnych, podziemnych kabli, budowa dróg, a także do podnoszenia i przenoszenia materiałów.

Dlaczego koparki kołowe są preferowane w obszarach miejskich?

Koparki kołowe są preferowane w obszarach miejskich ze względu na swoje pneumatyczne opony, które minimalizują uszkodzenia nawierzchni, oraz możliwość łatwego poruszania się bez konieczności transportu na lawecie.