Przegląd i konserwacja maszyn budowlanych przed sezonem

Przegląd i konserwacja maszyn budowlanych przed sezonem

Maszyny budowlane zostały stworzone do ciężkiej pracy w różnych warunkach, nierzadko bardzo uciążliwych. Mimo że świetnie sobie radzą niezależnie od wyzwania, to jak każdy sprzęt, potrzebują regularnego przeglądu i konserwacji, zwłaszcza przed sezonem. Jeśli bowiem o to zadbamy, będą nam one służyć bez przeszkód w kolejnych zadaniach. Zmniejszymy jednocześnie ryzyko większych i kosztowniejszych awarii. Przeglądy maszyn są więc tu absolutnie kluczowe, dowiedzmy się więc wszystkiego, co najistotniejsze!

Przegląd i konserwacja maszyn budowlanych – dlaczego to tak ważne?

Na budowie praca wre, a wszelkie opóźnienia są niekorzystne. Truizm? Może i tak, lecz taka myśl powinna przyświecać każdemu, kto jest odpowiedzialny za dobry stan maszyn budowlanych. Najważniejsze jest przestrzeganie harmonogramu konserwacji, zarówno rutynowej, jak i zapobiegawczej. Nie tylko zapewnia to niezakłóconą codzienną pracę, ale i przedłuża żywotność maszyn budowlanych, których wartość jest ogromna. Tak samo naprawy, jak w porę nie zauważymy problemu! 

Konserwacja – czym się powinna charakteryzować?

Przegląd techniczny maszyn musi być więc kompleksowy, składać się z konserwacji rutynowej, czyli kontroli wizualnej, pozwalającej na monitorowanie najważniejszych elementów maszyny, takich jak kontrola gąsienicy i łańcucha gąsienicy, podwozia koparki, ciśnienia w oponach, sprawdzenie poziomu płynu w przekładni i płynu chłodzącego silnika, wymiana filtrów, itp. 

Równie ważna jest konserwacja zapobiegawcza, bardziej skomplikowana, przeprowadzana co jakiś czas. Często wynika z niej, że maszyna nie pracuje tak, jak powinna, więc podczas tego rodzaju konserwacji można znaleźć przyczynę takiego stanu. Podczas tej kontroli może się okazać, że dany komponent jest zużyty, na przykład opona, więc trzeba go wymienić. W wielu przypadkach jednak nie da się tego określić „na oko”, dlatego też operator musi zapoznać się z instrukcją serwisową maszyny, by dowiedzieć się tego, co mówią wytyczne producenta dotyczące dopuszczalnego zużycia niektórych elementów. 

W tej sytuacji precyzyjnie można stwierdzić, czy to już czas na nowe części do maszyn budowlanych czy obecne jeszcze wytrzymają. Warto jednocześnie wiedzieć, że świetnie w takiej sytuacji sprawdzają się części zamienne do maszyn budowlanych, które nie ustępują oryginalnym komponentom. Co więcej, dostępne są dla wielu znanych i cenionych marek, na przykład części do ładowarek Volvo, części do koparek Volvo, itp. 

Przegląd i konserwacja maszyn budowlanych – na co dokładnie zwrócić uwagę?

Poznaliśmy już ogólne zasady konserwacji maszyn budowlanych, teraz więc jest czas, żeby przyjrzeć się dokładnie najważniejszym częściom eksploatacyjnym. 

  • Zacznijmy od filtrów, które mają ogromne znaczenie w każdej maszynie, gdyż zatrzymują szkodliwe składniki, jak brud i kurz z dala od silnika. Filtry do maszyn budowlanych muszą być więc w dobrym stanie, dlatego też ich regularna wymiana jest kluczowa. 
  • Kolejnym elementem występującym w każdym pojeździe, nie tylko w maszynach budowlanych, jest znany każdemu kierowcy akumulator. Są one narażone na różne czynniki, zwłaszcza zużycie i zmiany temperatury, dlatego też bardzo ważne jest sprawdzanie ich stanu oraz naładowania. Czasem być może niezbędna będzie ich całkowita wymiana. 
  • Oceńmy, w jakim stanie jest podwozie koparki, gdyż jego dobry stan zwiększa bezpieczeństwo, co ma szczególne znaczenie o różnych porach roku, na przykład zimą, ale też jak panują trudne warunki terenowe. Przy okazji warto sprawdzić stan gąsienicy, a w razie potrzeby trzeba przeprowadzić zabieg napinania gąsienicy, czyli opuścić łyżkę na ziemię, żeby podnieść jedną gąsienicę z ziemi, a następnie powtórzyć tę procedurę z drugim łańcuchem.
  • Niezwykle ważny jest rozrusznik i alternator, ponieważ jak nie działają, jak należy, nasza maszyna nie ma szans się uruchomić. Rozrusznik, tak jak nazwa wskazuje, uruchamia silnik, alternator zaś utrzymuje maszynę w ruchu. Jak widzimy, muszą one funkcjonować bez zarzutu. 
  • Nie mniejsze znaczenie mają chłodnice do maszyn budowlanych, chroniące silnik zarówno przed zbyt wysoką, jak i za niską temperaturą. Nie możemy więc dopuścić do sytuacji, że brakuje chłodzenia, bo może to poważnie uszkodzić silnik i spowodować kosztowne naprawy. 
  • Nie zapominajmy o kontroli pasków i napinaczy, które są bardzo narażone na zniszczenie, co wynika z różnych czynników, jak wpływ zużycia, ale też zmiany temperatury. Może to powodować pęknięcia. 
  • Hamulce – rzecz oczywista. Muszą działać sprawnie w każdych warunkach. Musimy zawsze pamiętać, aby klocki hamulcowe były wymieniane na czas. Dotyczy to również hamulców elektrycznych, hamulców hydraulicznych i płynów hamulcowych. 
  • Poza tym zwracajmy uwagę na światła, system paliwowy, szyby do koparek (i wycieraczki), tuleje i sworznie do koparek, tak samo jak lemiesze, łyżki, zęby, jak również na podzespoły elektryczne i układ napędowy. 

Przegląd i konserwacja maszyn budowlanych przed sezonem to absolutna podstawa, dlatego nie możemy jej lekceważyć. Podejdźmy do tego zadania kompleksowo, zwracając uwagę na wszystko, co istotne!

Dlaczego konserwacja maszyn przed sezonem jest tak ważna?

Zapewnia ona niezakłóconą codzienną pracę, ale i przedłuża żywotność maszyn budowlanych, których wartość jest ogromna. Tak samo naprawy, jak w porę nie zauważymy problemu!

Konserwacja rutynowa i zapobiegawcza. Czym się różnią?

Pierwsza z nich – rutynowa – powinna być przeprowadzana bardzo często, by wychwycić ewentualne problemy. Zapobiegawcza zaś odnosi się do konkretnego układu, który nie działa prawidłowo, więc naszym zadaniem jest znalezienie przyczyny usterki.

Kto przeprowadza przegląd i konserwację?

Rutynowe przeglądy są w gestii operatora danej maszyny. Musi sprawdzać ją na bieżąco, by odpowiednio zareagować. Bardziej skomplikowane naprawy są jednak przeznaczone dla wykwalifikowanego serwisanta.